KARADENİZ TURU YAPMANIZ İÇİN 10 GÜZEL NEDEN

Şehrin gürültüsünden, kirli havasından ve betonlaşmış yapısından sizde sıkıldınız mı ? Yemyeşil doğasıyla insanı cezbeden Karadeniz, herkesin bir gün görmesi gereken yerler arasında. Karadeniz’e gitmeniz için o kadar neden var ki bunların hepsini sizin için derledik.

İster Karadenizli olun isterseniz olmayın Karadeniz turu yapmanız için o kadar fazla nedeniniz var ki biz yalnızca size birkaç tanesini sıralayabildik. Birçok insanın Karadeniz’i görmedikleri halde sevdikleri ve doğasını tahmin ettiklerini biliyoruz ancak burası o kadar heyecan dolu ve canlı ki geldiğiniz de kendinizce geri dönmeyecek onlarca neden daha sıralayabilirsiniz. Karadeniz denildiğinde hırçın dalgalar ilk akla gelir bunun yanı sıra yaylaları da dünyaya mal olmuştur. Kısacası Karadeniz olağanüstü bir karaktere sahiptir. Denizinde yüzerken kendinizi özgür hissedersiniz yaylalarında dolaşırken hayatın tüm yüklerinden kurtulursunuz. Yeşil doğası ciğerlerinizin her köşesine oksijen dolduracak kadar güçlüdür. Burada aldığınız her nefesi en küçük hücrelerinizde hissedersiniz. Karadeniz insanı üç günde yenileyen bir coğrafyaya sahiptir.

NEDEN KARADENİZ TURUNA KATILMALISIN?

Karadeniz denildiğinde asla doğusu ya da batısı diye ayıramazsınız her köşesinde ayrı bir güzellik var. Gezerken çok yorulursunuz ancak bu yorgunluk hiçbir zaman sizde şikâyet konusu olmaz. Ama biz yine de size Karadeniz turuna mutlaka katılmalıyım diyeceğiniz nedenleri sıralayalım.

1- Yeşilin Her Tonuna Şahit Olacaksın

Yeşil bir doğa her insanın isteyebileceği en güzel şeydir. Karadeniz’in neresine kafanızı çevirirseniz orda yeşilin başka bir tonunu görebilirsiniz. Üstelik dereler, şelaleler sizi adeta büyüleyecektir. Aldığınız her nefes sizi yeni doğmuş gibi yapacak. Emin olun buraya geldiğiniz de keşke malı mülkü satıp da buraya yerleşsem diyeceksiniz.

2- Gerçek Bir Çayı Ancak Burada İçebilirsin

Sanıyorum ki çay sevmeyen yoktur. Çayın Türk halkı üzerinde büyük bir etkisi vardır dolayısıyla çay denildiğinde ilk akla gelen Karadeniz olacaktır. Karadeniz turlarından birine katıldığınız da çayın anavatanını gezme imkanı bulur ve çayı tadıyla içme imkanı yakalarsınız.

3.Sıcakkanlı İnsanları Sizi Kendine Bağlayacak

Karadeniz insanının samimiyeti ve sıcakkanlılığı sizi mutlaka etkileyecektir. En küçüğünden en büyüğüne varıncaya kadar kiminle sohbet ederseniz keyfini mutlaka alırsınız. Bazen ne demek istediklerini anlamamış bile olsanız mimik ifadeleri size aslında olup biteni bütünüyle anlatacaktır. Karadeniz insanının mertliği herkes tarafından bilinir bu da onun konuşmalarına yansımıştır. Hatta bunu Karadenizli bir arkadaşınız varsa çok yakından bilirsiniz.

4- Bir Başkadır Ayder Yaylası

Türkiye’de yayla kültürü çok önemlidir. Elbette ki yayla denildiğinde ilk akla gelen Ayder olmuştur. Burası yılın neredeyse her mevsiminde doludur. Kışın yeşilin üzerine konulmuş olan beyaz adeta size göz banyosu yaptıracak yazın ise baktığınız her yerde yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görürsünüz. Üstelik Ayder yaylasında turistik açıdan konaklayabileceğiniz mekânlarda mevcut. Türkiye’nin en yüksek yaylasında köy hayatı ile modern bir hayatın nasıl birleştirildiğine şahit olacaksınız.

5- Sümela Manastırını Görmen Gerek

Sümela manastırı Karadeniz’i başka yapan yerlerden bir tanesidir. Adını çoğu kez tarih ve coğrafya kitaplarında duymuşsunuzdur ancak buraya gittiğiniz de adeta büyüleneceksiniz. Bir manastır bu kadar yüksek bir yere nasıl yapılabilir çok şaşıracak ve buradan baktığınızda manzaranın büyüleyici etkisine kapılacaksınız.

6- 7500 kilometre Git Git Bitmiyor

Karadeniz turu yaklaşık olarak 7500 kilometre kadar sürer ve bu mesafeyi ancak 12 gece de tamamlayabilirsin. Fakat iyi bir tura katıldığınız da gitmeniz gereken her yere bir haftada gittiğinizi fark edersiniz. Hatta geri kalan zaman içerisinde de Batum turu yapabilirsiniz.

7-Yeni Dostlarınız Olacak

Bir insanın sahip olabileceği en kıymetli şey ailesi, dostları ve arkadaşlarıdır. Dolayısıyla yukarıda da belirttiğimiz üzere Karadeniz insanının sıcakkanlı yaklaşımı sayesinde daha fazla dostluklar edinebilirsiniz. Hem farklı kültürleri tanımak hem de gönlünüzce gezebilmek adına Karadeniz sizin için ideal bir yer olacaktır. Karadeniz insanı mertlikten yanadır ve karşısındaki hiç kimseyi dinlemeden yargılamaz bu yüzden onların yanında kendinizi daha güvende hissedersiniz ve bu sayede size uygun olan dostlukları mutlaka bulursunuz.

8- Karadeniz’i En İyi Rehber Anlatır

Karadeniz Karadeniz turuna bir rehber eşliğinde çıktığınız da bu bölgeyi ve anlatılmak istenileni çok daha rahat kendiniz tek başınıza gezemeyeceğiniz kadar büyük ve nefis bir coğrafyadır. Örneğin Doğu bir biçimde anlayabilirsiniz. Rehber size öyle bilgiler verecektir ki bunları Google ‘de bile bulmanız mümkün değildir. Eğer ki bu bölgeye hakim değilseniz o zaman mutlaka tur ve rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim.

9- Sosyal Medya Profiliniz Canlanır

Sosyal medya birçoğumuz için çok önemli neredeyse zamanımızın büyük bir bölümü burada insanları takip ederek ya da paylaşımlar yaparak geçiyor. Karadeniz’de çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekme özgürlüğüne sahipsiniz. Emin olun ki her yeni kare bir sonrakinden daha mükemmel olacak ve sizin takipçileriniz ya da arkadaşlarınız keşke bende orda olsaydım diye kıskanacaklar sizi. Özellikle İnstagram için konuşacak olursak bu platformun görselliğe dayandığı ve önem verdiğini biliyoruz ve sizin buradaki paylaşımlarınız insanlar üzerinde bir kart postal etkisi yaratacak. Üstelik yaz kış hiç fark etmiyor.

10- Zihninizi Dinlendirirsiniz

Bir insanın zihninin boşalmasının en iyi yolu güzel bir tatildir. Evet, bazen deniz kum güneş isteyebilirsiniz. Ancak bunları Karadeniz turunda bulabileceğiniz gibi bir de üstüne doğa ile iç içe bir zaman geçireceksiniz. Sırf almış olduğunuz oksijen bile sizin yenilenmenize neden olacaktır.