Adalar Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’da hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir adalar. Burada yüzyıllık köşkler, çam ormanları, meyhaneler, Kiliseler gibi bir çok güzelliklere şahit olabiliyorsunuz. Kısa da olsa şehrin kalabalığından uzaklaşıp unutamayacağınız bir gün geçirmek istiyorsanız ortalama 1 saatlik vapur yolculuğu sonrası adalara ulaşmak mümkün.

» Bu yazımda size Adalar hakkında bilmeniz gereken ne varsa en detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Aklınıza takılan bir yer olursa yorum olarak sorabilir, bilgim dahilindeyse cevap alabilirsiniz.

Kaç Adet Ada var ?

Büyükada
Heybeliada
Burgazada Kınalıada
Sedefadası
Sivriada Yassıada
Kaşık Adası
Tavşan Adası

Adalar Nüfus bilgileri

MAHALLE ADI 2020 YILI
Büyükada 7.500
Heybeliada 4.000
Burgazada 1.500
Kınalıada 2.000
Toplam 15.000 kişi

Büyükada Gezi Rehberi

Büyükada hakkında bilgiler

» Büyükada diğer adalar arasında en büyük ve en kalabalık olanıdır. Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir. Eski adı Prinkipo’dur. Rumca’da Prens anlamına gelmektedir.

» Ada içerisinde motorlu taşıt kullanımına bulundurmaya izin verilmiyor.

2020 Adalar Ücret Tarifesi

Adalar Ücreti: Yolcu taşıma bileti üzerinde de yer aldığı üzere 7,50 TL‘dir. 0-6 yaş altı ücretsizdir. Fiyat indiğiniz iskeleden değişkenlik gösterebilir. Bu tarife Adalar içindir, hangisinde inmek istediğiniz sizin tercihinizdir.

Vapur yolculuğu ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. Büfeden çayınızı alıp güvertede deniz manzarasına karşı içebilir, martılara simit atabilirsiniz.

Eğer ada gezisi için erken saatte yola çıkmışsanız ilk durak olan Heybeliada‘da inebilir, daha sonra Büyükada‘ya geçiş yapabilirsiniz. (her geçiş için bir bilet ücreti ödenir.)

Eğer yolculuk karnınızı acıktırdıysa iskele tarafında bulunan restoranlardan güzelce karnınızı doyurabilirsiniz. Yemekler oldukça lezzetli ve fiyatlarda normal düzeydedir.

Büyükada Bisiklet Kiralama Fiyatları

Hangi adaya giderseniz gidin, dolaşmak için tercihinizi fayton yerine bisiklet kiralamadan yana kullanın. Fayton kiralama tercihimiz değildir.

Bisiklet Kiralama ücreti: Saatlik 5TL olup, Günlük 15TL‘dir.

Bisiklet kiralama fiyatları kiralayacağınız bisikletin kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Kimlik dahilinde kiraladığınız bisikleti, ada haritası ile birlikte almayı unutmayın. Genelde bisikletler sağlamdır ama, eğer bisiklet sizdeyken bir arıza oluştuysa endişelenmeyin. Kiralayan dükkan tamirini yapar ve sizi mağdur etmez. Ancak ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

Büyükada Fayton Kiralama Ücretleri

Adaya ilk geldiğimizde bizi rahatsız edecek ilk şey ne yazık ki ağır at kokusudur. Acilen akülü fayton sistemine geçmelerini sitemli bir şekilde belirtmek istiyorum. Ne yazık ki bunun sebebi atlara yapılan eziyettir. Buradan okurlara duyarlı olmaları ve yapılan eziyete ortak olmamaları için ricada bulunuyorum.

Fayton Kiralama Ücret
Küçük Tur 67₺
Büyük Tur 79₺
•Fayton ücret tarifesi, kişi başı değil, faytona uygulanır.
•En fazla 4 yetişkin binebilir. + 2 çocuk ile seyahat edilebilir.
•Eşyalar için ekstra ücret talep edilir.
•Gece saat 00.00’dan itibaren fayton fiyatları %50 zamlanır.

Küçük tur: İskeleden başlar. Çankaya Caddesi, Nizam yoluyla Birlik Meydanı’na ulaşılır. Birlik Meydanından Rum Mezarlığı, Karacabey Koyu, Maden Yılmaz Türk Caddesi yoluyla, Çınar Meydanı ve iskeleye dönüş.

Büyük Tur: Küçük turdaki gibi Birlik Meydanı’na varılır. Buradan Büyük Tur tabelasının gösterdiği yola girilir. Adanın arkası dolaşıldıktan sonra Rum mezarlığından sonra Küçük turdaki yol takip edilerek iskeleye dönülür.

Büyükada Plajları & Beach

Büyükada da toplamda 8 tane kaliteli plaj bulunmakta. Ne yazık ki hiç ücretsiz hizmet vereni yok! Tabi illa denize girecem diye kendinizi şartlandırırsanız az tehlikesi olan yerlerden girip çıkmak mümkün. Ama siz yinede ilk seçeneği tercih edin.

» Yörükali Plajı: Hafta içi 35₺ Hafta sonu 40₺ ‘dir. (Otelde kalanlara ücretsizdir.)
» Yada Beach Club: Hafta içi 40₺ Hafta sonu 60₺ ‘dir.
» Prenses Koyu Plajı: Hafta içi 30₺ Hafta sonu 40₺ ‘dir.
» Nakibey Plajı: Hafta içi 30₺ Hafta sonu 40₺ ‘dir.
» Aya Nikola Halk Plajı: Hafta içi 25₺ Hafta sonu 35₺ ‘dir.
» Kumsal Aile Plajı: Hafta içi 20₺ Hafta sonu 30₺ ‘dir.
» Eskibağ Plajı: Hafta içi 20₺ Hafta sonu 30₺ ‘dir. (Otelde kalanlara ücretsizdir.)
» Halik Koyu Plajı: Hafta içi 20₺ Hafta sonu 30₺ ‘dir.

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada gezinizde illa burayı görmeliyim denilecek bir yer yok. Doğallığı ve köşkleri baz alarak bisikletle gezebilir, tepelerden aşağıya süzülerek eğlenebilirsiniz. Yorulduğunuzda dinlenmeniz için tepelerde çay bahçesi ve (iskele tarafı)aşağıda dondurmacı bulabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı
Akla ilk gelen yerlerden biridir. 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir.

Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır.

Rum Yetimhanesi
Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi, bildiğim kadarıyla içerisine girmek şuan için mümkün değil.

1964 yılından beri kullanılmayan yetimhane tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi: Büyükada’da görmeniz gereken yerlerden biri de ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in evidir. Ada Müzesi’nden hemen sonra yer alan evde yazarın eşyaları, kullandığı odalar sergilenmektedir. Muhteşem bir köşk ve mimari sizi bekliyor.

Müslüman Mezarlığı: Büyükada gezilecek yerler arasında sizi en etkileyecek mekanlardan biri de Müslüman Mezarlığı olacak. Ahmed Fehim, Tahsin Nahid, Şakir Paşa, Mahmut Emin Koral, Ahmed Refik Altınay gibi tanınmış kişilerin mezarlarını ziyaret ederek adanın geçmişine yolculuk yapacaksınız.

Meryem Ana Kilisesi: Halk dilinde arabacılar kilisesi olarak da bilinen Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde unutmamanız gereken görkemli bir kilise. Panayia da denilen kilise, mimarisi ve çan kulesiyle görülmeye değerdir. Özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret edilir.

Adalar Müzesi: İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi’nde yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtları yer alıyor. 10 Eylül 2010 tarihinde açılan Adalar Müzesi, Büyükada’yı yakından tanımak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden.

Not: Bu şekilde sıralamaya kalkarsak liste baya kalabalık olur ve tüm sürprizleri kaçırmış olursunuz. Yukarıda da belirttiğim üzre ada içerisinde motorlu taşıt bulunmadığından, önceden aldığınız ada haritası yardımıyla bisikletle gitmenizi öneririm.
•Eğer bisiklet kullanmanız mümkün değilse, Faytonlardan yaralanabilirsiniz. Oluşturduğunuz güzergah/rota‘dan fayton şoförüne bahsederek üzerine pazarlık edebilirsiniz.

Büyükada Resimleri / Albüm

heybeli-buyukada-tur-resimleri-12.jpg
Adalar

Büyükada Sinema Keyfi

Büyükada’da bir adet yazlık sinema bulunmaktadır.
Bu sinema, açık hava sineması olup yaz sezonu boyunca, akşamları saat 22.00’de gösterime başlar. Genellikle her gün ayrı bir film gösterilir. Kışın kapalıdır.

Büyükada Konaklama

Büyükada’da hizmet veren oteller genelde kıyı kesiminde sıralanmış. Butik otel ve Konuk evi tarzındaki tesislerin sıcak atmosferleri ortak yanlarını oluşturuyor. Otellerin bir kısmı yeni yapılmış binalarda, diğer kısmı ise Osmanlı ve Victoria tarzı mimariye sahip, tarihi konaklarda faaliyet gösteriyor.

Otel tercihinizi Google’ye “Büyükada otelleri” diye aratırsanız, fiyat aralığını görüp ona göre seçebilirsiniz.

Büyükada Kahvaltı & Yemek Önerileri / Ne yenir?

Kahvaltı: Büyükada çarşıda sabah kahvaltısı için en çok rağbet gören mekanlar, börekçiler oluyor. Eğer çay + börek gibi bir kahvaltı menüsünden hoşlanıyorsanız, çarşıdaki börekçilere göz atmanızı öneriyorum.
Öğlen yemeği: Büyükada’da öğle yemeği için çok sayıda alternatif var. Eğer çarşıda olacaksanız, esnaf lokantaları, balık&et lokantalarını tercih edebilirsiniz. Deniz kıyısındaki restoranları akşam yemeğine saklarsınız diye düşünüyorum. Ayrıca Sultanahmet Köftecisi, Domino’s gibi birkaç bilindik marka da adada mevcut.

Yeme içme konusunda hiç endişelenmeyin. Aradığınız ne varsa bulabilirsiniz.

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada koşulları Büyükadayla hemen hemen aynı. Tek farkı daha küçük olması ve daha az kalabalık olmasıdır. Konaklama açısından da oldukça zengindir. Manzaralı otellerin birinde denize açılan pencerenizle güzel bir sabaha uyanabilirsiniz.

Hatırlatma: Adaları didik etmek istiyor ve kendinize rehber arıyorsanız bu konularla ilgilenen uzmanların olduğunu bilmenizi isterim.

Heybeliada Piknik Alanı

Piknik alanına iskeleden yürüş mesafesi sadece 15 dakika. Dilerseniz Değirmenburnu’na, Heybeliada Araba Meydanı’ndan faytonla 5 dakikada ya da kiralık bisikletle 10 dakikada da ulaşabilirsiniz. Fayton ve bisiklet kirası Büyükada’ki ile aynıdır.

Heybeliada Resimleri / Albüm

Adalar İçin Vapur Kalkış Yerleri ve Saatleri

İstanbul ve çevresinden adalara sefer düzenleyen bir çok tanıdık firma bulabilirsiniz. Bazıları şu şekilde, İDO, Mavi Marmara, Dentur, Prenstur, Turyol, BUDO ve Kocaeli belediyesi firmaları.

Kalkış Saatleri: Sezonsal olarak kalkış saatleri değiştiği için tam olarak şu saatte kalkıyor dememiz doğru olmaz. Sadece bilmeniz gereken şey, her saat başı ve 2 saatte bir kalkış olduğunu bilmenizdir. İnternet’ten bakıldığında da tam olarak net bir şey bulamıyorsunuz. Ne zaman bir kalkış programını kendime göre ayarlasam iskelede farklı bir kalkış listesi görüyorum. (yani siz geldiğinizde vapur yeni kalkmışsa en fazla bir saat beklersiniz.)

Kalkış Yerleri

Avrupa yakasından
Karaköy ve Eminönü: Motorlar vasıtası ile adalara sabah saat:6.30’dan itibaren seferler düzenlenmektedir.
Kabataş limanı: Adalara gitmek için en çok kullanılan ve en yoğun olan limanlardandır. Limana Metro ile de gelinebilir.
Avcılar: Avcılar iskelesinden sadece yaz aylarında ve sabah 09.15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilebilmektedir. Geri dönüş için adalardan kalkış saati ise 19.15’tir.

Asya yakasından
Bostancı: Asya yakasında adalara ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım noktasıdır. Aynı Kabataş gibi deniz otobüsleri vapur ve motor gibi seçenekleri ile yolculara tercih seçenekleri vermektedir.
Kadıköy iskelesi: Şehir hatlarının Kabataş’tan düzenlenen vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Turyol Kadıköy’den adalara, sadece yaz aylarında adalara sefer düzenlemektedir.
Kartal: Kartal dan adalara yaz kış düzenli sadece Prenstur firması motor ile sefer düzenlemektedir. İlk sefer saat:06.30 dadır.
Maltepe: Yazın ve kışın sadece günde üç kere mavi Marmara firması motorlar ile sefer düzenlemektedir.
•Konum bilgileri için tıklayın.

» Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse daha önceden hazırladığımız İstanbul’da Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.