Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi Bilgiler

Anadolu kavağına 10 yıl sonra gidip de bu kadar çok etkileneceğim hiç aklıma gelmezdi. Yuşa Tepesi dönüşü hazır gelmişken Yoros Kalesi‘ni de ziyaret edelim dedik. Anadolu kavağı istikametine gittiğimizde oldukça umutsuzken etraftaki yeni oluşumlar oldukça dikkatimi çekti. İstanbul‘da 2017 yılında gidipte memnun kaldığım tek yer diyebilirim. 3. köprünün yapımı ve çeşitli restoranların inşa edilmesi gerçekten bölgeye hayat vermiş.

Merkeze girmeden bu bölgede yazın tüpünüzü alıp piknik yapabilirsiniz. Biz Aralık ayında ziyaret ettiğimiz için pek kimse yoktu.

Şehir merkezini geçtikten ve yokuşu tırmanmaya başladıktan yaklaşık 1 kilometre sonra Yoros kalesi‘ni göreceksiniz. Kalenin kapısına araç yanaşmasa da park sorunu yaşamadan aracınıza yer bulacaksınız. Kaleye yaya yürümeye başlamadan önce karşınıza 3. Boğaz köprüsünü gören muazzam bir manzara göreceksiniz.

Az öncede söylediğim gibi Hz. Yuşa türbesi ziyaretinden sonra uğrağımız için vakit oldukça geç olmuştu ve hava kararmaya başlamıştı. Bizde biraz oyalanıp köprüyü ışıklarıyla birlikte yakalamak istedik.

Manzaraya karşı resimlerinizi çekin ve anı ölümsüzleştirin. Ardından sol tarafta bulunan patika yolu kullanarak kalenin üst girişine ilerleyin.

Kalenin Giriş kapasına vardığımızda içeri girişin mümkün olmadığını gördük. İzlediğimiz patika yolunun sonunda ise oldukça hoş bir manzaraya bakan iç ve dış mekana sahip bir çok restoran keşfettik.

Fiyat konusunda endişe etmeyin uçuk fiyatlar yok. Akşam çok serin olabilir ama sabah kahvaltıya gelmeniz daha iyi olur. Çocuğunuzla gelmenizde sakınca görmüyorum. Balkon haricinde iç mekanda mevcut. Ben Anadolu yakasında otursam bu mekanı kendime mesken edinirdim 🙂

Yoros Kalesi Manzara Resimleri

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Yoros Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Adres: Feneryolu Cad. Yoros Kalesi yanı Anadolu Kavağı, Beykoz /İstanbul

Araç İle: Yoros kalesine ulaşım çok basittir. Hiç kafanızı karıştırmadan önce bulunduğunuz yerden Kavacık-Beykoz tarafına gelin. Tüm tabelalar sizi Yoros kalesine götürmek için yarışacaktır. Beykoz’a geldiğinizde ufak bir navigasyon yardımı ile çabucak ulaşabilirsiniz.
•Konum bilgileri için tıklayın.

# Civarda Gezilecek Yerler

Beykoz’da uğrayabileceğiniz diğer gezi noktaları;
•Polonezköy Tabiat Parkı
•Hıdiv Kasrı
•Fatih Korusu
•Hz. Yuşa Türbesi

» Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz İstanbul’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilir kendinize rehber edinebilirsiniz.