Ayasofya Hakkında Bilgiler

Ayasofya Mosquei, İstanbul
Ayasofya Müzesi, İstanbul

Günümüzde ziyaretine gittiğimiz Ayasofya aynı yere yapılmış olan üçüncü yapıdır. İlk yapı dönemin imparatoru olan Konstantios tarafından 360 yılında bazilikal planlı ve ahşap çatılı şeklinde yapılmıştı. Arkadios döneminde ilk yapı isyancılar tarafından 404 yılında yakılmıştır.

İkinci yapı II. Theodosios tarafından 415 yılında yeniden benzer bir planla tekrar inşa ettirilmiş ve 415-532 yılları arasında İstanbul’un en büyük kilisesi olmuştur. 532 yılında İmparator Justinianos’a karşı çıkan Nika ayaklanması sonucu tekrar yanmış ve kalıntıları temizlenmiştir.

İmparator Justinianos dünya’nın en büyük kilisesi olarak ” Kutsal Hikmet ” anlamına gelen Ayasofya’yı aynı yere 5 yıl gibi kısa bir sürede yeniden inşa ettirmiş, yapımı tamamlanan Ayasofya Kilisesini 27 aralık 537 yılında büyük bir törenle ibadete açmıştır.

Ayasofya Müzesi, Eminönü
Ayasofya Müzesi İç üst kısım

Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fethedince şehrin en büyük dini yapısı olan Ayasofya’yı camiye çevirmiş, bu süreçte tadilata alınıp destek duvarları ile güçlendilirilmiştir. Ayasofya’da en kapsamlı onarım çalışmaları 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmış, bu dönemde yapıya destek duvarları ile birlikte ve minarelerde eklenmiştir.

Hristiyan ve İslam ögelerini bir arada görebileceğiniz Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1 şubat 1935 tarihinde müzeye çevirilerek ziyarete açılmıştır.

# Günümüzde Ayasofya cami mi, yoksa müze mi sorularına cevaben ayasofya hakkında verdiğimiz bilgiler umarım aklınızda bulunan sorulara yanıt olmuştur.

Görülmesi Gerekenler Bölümler

Önemli Ayasofya’nın tarihsel geçmişinde 916 yıl kilise, 482 yıl cami olarak kullanıldığını göz önünde bulundurursak, bu müzenin kutsal bir mabet olduğunu, tarihsel kimliğine uygun davranılması gerektiğini hatırlatırız.

Ayasofya giriş kapıdan içeriye ilk adımınızı attığınızda büyük bir şaşkınlıkla “buda ne böyle” diyeceğinizden şüpheniz olmasın. Bu görkemli tarihi yapı karşısında büyüleneceksiniz.

Ayasofya Müzesi, Kubbe
Ayasofya’nın Kubbesi

Ayasofya Kubbesi: Kur’an-ı Kerim’de Nur Suresi’nin 35. ayetidir. Hattat Kadıasker Mustafa İzzet efendi’nin eseridir. Sultan Abdülmecid döneminde yapılmıştır.

Ayasofya Mozaikleri: Ayasofya müzesi içerisinde düzinelerce görebileceğiniz Mozaiklerin her birinin farklı bir anlamı bulunuyor.

Yuvarlak Hat levhaları: Allah (c.c.), Hz. Muhammed (sav), Dört halife: Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ile Hz. Muhammed’in torunları Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi eseridir. Sultan Abdülmecid zamanında yapılıp asılmıştır.
•Ayasofya’nın Çinileri
•Mihrap
•Minber
•Hünkâr Mahfili
•I. Mahmud Kütüphanesi
•Mermer Küpler
•Dilek Sütunu
•Padişah Türbeleri
•Şadırvan

gibi birbirinden güzel bölümlerden oluşuyor. Her birinin farklı anlamlar taşıdığını tekrar hatırlatır, sadece bakarak değil anlayarak incelemenizi öneriyoruz.

Sesli Rehber / Audio Guide

Ayasofya Müzesi, Sesli Rehber
Ayasofya Müzesi, Sesli Rehber

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde bulunan eserler hakkında bilgi alması amaçlı yapılmış sesli rehberlik sistemi Ayasofya Müzesi içinde geçerlidir. Radyo frekansı ile çalışan seyyar mikrofon ve kulaklık düzeneği kurularak ziyaret edilen mekân hakkında daha kapsamlı bilgi edinilmesinin sağlanması amacıyla uygulama başlatılmıştır.

Ayasofya Müzesi içerisinde yer alan bölümleri gezerken o bölümler hakkında bilgi almak isterseniz bu hizmetten yararlanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Ayrıca yabancı turistler içinde 12 farklı dilde anlatımlar memcut. (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, Arapça, Yunanca ve Korece gibi..)

Müze Mağazası

Ayasofya Müze Mağazası
Ayasofya Müze Mağazası

Ayasofya Müzesi’nin dış kısmında Taş eserler, Müze Mağazası ve bir tane kafe bulunuyor. Eğer günün anlam ve önemini yanınızda götürmek isterseniz Müze mağazasından kendinize yahut sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Bünyesinde müze içerisinde yer alan eserlerin siluetlerinin bulunduğu güzel parçalardan tutun, döneme ait kahve fincanları ve İstanbul tanıtım dergileri gibi bir çok ürün yer alıyor.

Fiyatlar konusuna değinecek olursak, her bir ürünün ne kadar olduğunu söyleyemeyiz ancak yukarıdaki görselde alt kısımda yer alan çerçeveli mozaik resimlerinin fiyatı 296 TL. Geri kalan diğer ürünlerin fiyatlarını ortalama olarak tahmin etmek çok da zor olmamalı.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
72 TL Ziyaret Saatleri
09.00 – 19.00 Kapalı Günler
Pazartesi

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam Bilet 72 TL

Ayasofya Müzesi’ne 2020 yılı için giriş ücreti 72 TL‘dir. Müzekart sahiplerine Ayasofya Müzesi ve bölümlerini ziyaret tamamen ücretsizdir. Eğer Müzekart’ınız bulunmuyorsa müze önünde yer alan gişelerden temin edebilirsiniz. Müzekart fiyatı yıllık 70 TL, öğrenci için ise 30 TL‘dir. Müzekart hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Ayasofya Müzesine kimler ücretsiz girebilir?
•18 yaş altı gençler
•65 yaş ve üstü Türk vatandaşı
•Engelliler, Askerler ve Gaziler

gibi bir çok kişiler Ayasofya müzesine ücretsiz giriş yapabilirler. Daha fazla detay için Ayasofya’nın resmi sitesine bakabilirler.

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Her müze ve ören yerinde olduğu gibi Ayasofya Müzesi içinde ziyaret saatleri yaz ve kış sezonu olacak şekilde değişkenlik göstermektedir.

Mevsimsel Sezon Ziyaret saatleri Gişe Kapanış Saati
Yaz (1 Nisan – 31 Ekim) 09:00 – 19:00 18:00
Kış (1 Kasım – 31 Mart) 09:00 – 17:00 16:00

Eskiden sadece Pazartesi günleri kapalı olan Ayasofya Müzesi, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren haftanın her günü ziyarete açıktır. Ramazan bayramı ve Kurban bayramlarının ilk günü saat 13:00‘a kadar ziyarete kapalıdır.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

İstanbul’un kalbi Ayasofya, Fatih ilçesinin Sultanahmet beldesinde yer alıyor. Ayasofya Müzesine ulaşım için Bağlıcalar – Kabataş tramvay hattını kullanmak en pratik yoldur.

Sultanahmet veya Gülhane duraklarının birinde inin. Çünkü Ayasofya Müzesi iki durağın tam ortasındadır. Müze’nin iki durağa mesafesi de aynı olup yaklaşık 200 metre kadardır.

Anadolu yakasından gelecek olanlar Kadıköy veya Üsküdar‘dan Eminönü‘ne vapurla geçerek Tramvay hattına ulaşabilirler.
•Adres: Sultanahmet, Fatih / İstanbul
•Konum bilgileri için tıklayın.

# Eğer yolunuz Ayasofya’ya düşerse civarda bulunan Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarnıcı‘nı ziyaret etmeyi unutmayın.