Belgrad Ormanı Hakkında Kısa Bilgi

» Belgrad Ormanı ismini Kanuni Sultan Süleyman‘ın Sırbistan seferi dönüşünde getirdiği Belgradlıları oraya yerleştirildiği Belgrad köyünden almaktadır.

» Belgrad Ormanlarında şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış altı bent bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen, Topuzlu Bendi, Valide Bendi ve 2. Sultan Mahmut Bentleri buradadır. Bu bölgeler ayrıca mesire yeri olarak da kullanılmaktadır.

» İstanbul şehir merkezinden uzakta doğal bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin favori mekanı olan ve Çatalca Yarımadasında bulunan Belgrad Ormanında çam, meşe, kayın, kestane ve kavak ağaçlarının yanı sıra birçok farklı bitki türü görülebilir.

Belgrad Ormanı Mesire Yerleri

Belgrad Ormanı’nda oturma mekanları, yürüyüş parkurları, spor sahaları, kafe ve restoranları ve çocuk oyun alanlarıyla, İstanbul’da doğa ile baş başa, keyifli ve huzurlu bir gün geçirebileceğiniz 10 mesire alanı bulunuyor.

» Ayvat Bendi Mesire Alanı
» Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri
» Bentler Mesire Yeri
» Kömürcübent Mesire Yeri
» Kirazlıbent Mesire Alanı
» Irmak Mesire Yeri
» Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri
» Neşet Suyu Mesire Alanı
» Fatih Çeşmesi Mesire Yeri
» Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Belgrad Ormanı Kamp

kaynek: Hatice&Ertan

# Belgrad Ormanı içerisinde kamp yapılır mi diye merak edenler için; “Evet” kamp yapabilirsiniz. Kamp yapmak için herhangi bir engele takılmıyorsunuz.

# Yaklaşık 5500 hektarlık doğal bir ormandan bahsediyorsak, doğal yaşama ait birkaç canlı türünün orman içerisinde yaşamaması biraz tuhaf olurdu. Edindiğimiz bilgilere göre Belgrad ormanında çok sayıda kuş türü, sürüngen ve memeli hayvan barınıyor. Bunlar; Kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu ve altın çakal türleri.

Yürüyüş ve Koşu Alanı

# Belgrad Ormanında yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler için 6 kilometrelik bir koşu parkuru bulunmaktadır. Ormanın çevresini dönerken doğanın güzelliğini de keşfetmiş olacaksınız. Orman içerisinde gölet ve derelere denk geleceksiniz. Uğramışken fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Belgrad Ormanı Piknik / Mangal

# Orman içerisinde bulunan, Yukarıda da belirttiğimiz Mesire yerlerinden herhangi birinden kendinize piknik alanı seçebilirsiniz. Burada işler kendin pişir kendin ye prensibi ile işliyor. Şile Saklıgöl ‘de olduğu gibi sizin yerinize pişiren işletmeler yok. Belgrad Ormanı içerisinde ne bir mangal malzemesi satan yerde yok. Mangal malzemelerinizi yanınızda getirmeniz gerekiyor. Ya da 1 kilometre kala etrafta olan esnaflardan alabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Kahvaltı

En çok merak edilenler arasında “Belgrad Orman’nında Kahvaltı yeri var mı?” oluyor. Bir iki mekan var, ancak size önerimiz alın sandalye masanızı, tüpünüzü çayınızı göl kenarına kurulun. Çünkü mekanların pek manzarası yok ve keyif alamayabilirsiniz. Orman içerisinde doğayla iç içe olmanız sizi daha iyi hissettirecektir.

Belgrad Ormanı Resimleri

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
10 TL Ziyaret Saatleri
24 saat açık Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Yaya Ücretsiz
Otomobil 10 TL
Minibüs 35 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 110 TL
Motosiklet 8 TL
ATV 8 TL

Belgrad Ormanı 2019 Giriş Ücreti ve Ziyaret saatleri

Belgrad Ormanı haftanın her günü ziyarete açıktır. 24 saat boyunca açıktır. Belgrad Ormanı’na girişler ücretsizdir. Ancak araçla gelenler otopark ücreti ödemeliler. Ücret listesi tablodaki gibidir.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Belgrad Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

# Belgrad Ormanı İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği-Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul
Telefon: +90 (212) 226 13 14

Araçla: Maslak-Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yaparak Bahçeköy tabelalarını takip edebilirsiniz. Takip edeceğiniz yol sizi ormanın girişine kadar götürüyor.

Toplu Taşıma: 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 No’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Yalnızca cumartesi ve pazar günleri Beşiktaş’tan geçen D2 Beşiktaş Belgrad Ormanı otobüsü ile gitmeniz mümkün. 2,5 saatte bir kalkan otobüslerin ilk seferi sabah saat 06:30’da başlamaktadır.
•Konum bilgileri için tıklayın.

# Sarıyer’e gelmişken Belgrad ormanına çok yakın olan Atatürk Arboretumu ‘nu ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz.

» Eğer Yolunuz İstanbul’a düşmüşse sizler için rehber niteliğinde hazırladığımız “İstanbul’da Gezilecek Yerler” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.