Bolu Hakkında Bilgiler

Bolu’un şehir merkezi hariç 8 adet ilçesi bulunmaktadır.

2020 Sayımlarına göre nüfus artışı gösteren Bolu, Toplamda 303.184 kişilik bir nüfusu barındırmaktadır. Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır.

Dörtdivan Gerede Göynük
Kıbrıscık Mengen Mudurnu
Seben Yeniçağa

Bolu yöresine ilk yerleşenlerin Bebrikler olduğu sanılmaktadır. Bebrikya adıyla anıldığı sanılan bu yöreye MÖ 8. yüzyıl sonra batıdan gelen Bithynialılar yerleşti. Daha sonra Bithynia olarak adlandırılan bu topraklardaki başlıca yerleşme yerleri Kienos (daha sonra Prusias, bugün Konuralp) ile Bithynion (bu günkü Bolu)’du. İskender’in ölümünü izleyen dönemde Bolu yöresinde bağımsız Bitinya Krallığı kuruldu.

Bolu İl Merkezine göre; Dörtdivan, Yeniçağa ve Gerede İlçeleri doğuda, Mengen kuzeydoğuda, Göynük ve Mudurnu İlçeleri güneybatıda, Seben ve Kıbrıscık İlçeleri ise güneyde yer almaktadır. Bolu’nun, batısında Düzce ve Sakarya, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak ve kuzey doğusunda Karabük İlleri yer alır. İl sınır uzunluğu 621,4 km.dir.

Bolu Gezilecek Yerler Listesi

Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı / Gölcük Gölü: Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı gölün her mevsim görüntüsü muhteşemdir. Doğanın olağan üstü güzelliğiyle kaplı olan gölün hemen kenarında Orman Bakanlığı’nın misafirhanesi olan şirin bir ev bulunmaktadır.

Gölün etrafında bu tesisten başka kır gazinosu adıyla bir restaurant ve kafeterya vardır. Göl ve etrafı “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak Milli Parklarca koruma altındadır. Çok şirin ve küçük olan bu göl çevresine araçla girilmemektedir. Yıl boyunca gezmek, görmek, dinlenmek, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak amacıyla ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Tabiat Parkı, İlimizin en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Abant Gölü

Abant Gölü: Bolu’nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde tabii bir göldür. Yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Abant, hem günübirlik gezip görmek hem de konaklamak amacıyla gelinen çok popüler bir tatil merkezimizidir.

Yedigöller

Yedigöller, Bolu
Yedigöller, Bolu

Yedigöller: Milli Park içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, manzara seyir terası gezilip görülebilir. Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığı yapılabilir.

Doğa güzelliği bakımından kampçılık için çok uygun olan park içinde özel sektörce işletilen 40 yatak kapasiteli bungalov evler ve çeşitli konaklama üniteleri ile kamp ve piknik alanları bulunmaktadır.
•Yedigöller Milli Parkı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
•Giriş Ücreti: Yaya girişi 5 TL.
•Adres: Merkeşler, Bolu Merkez / Bolu
•Konum bilgileri için tıklayın.

Bolu – Akkaya – Travertenler

Akkaya Tranvertenler

Bolu’nun 10 km. güneybatısında, Mudurnu yolu üzerinde bulunan travertenler, “Bolu’nun pamuk kalesi” olarak ün yapmış olup, görülmeğe değer güzelliğe sahiptir. Yemyeşil doğa ile bütünleşen bir manzara sergiler.

Dinlenmek ve piknik yapmak isteyenler için ideal bir yer olan Akkaya Mevkiinde özel sektörce turistik tesisler yapmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Akkaya’dan çıkan maden suyu ise şişelenerek halkımıza sunulmaktadır.

Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Türbesi resimleri

Akşemseddin Türbesi: Bolu İli, Göynük İlçesi, Cuma Mahallesi, 44 ada, 3 parselde, Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in hocası, İstanbul’un manevi Fatihi ve büyük ilim adamı Akşemseddin, 1459 tarihinde vefat ettikten sonra H. 864 / M. 1464 yılında türbesi inşa edilmiştir.

Aktaş Türbesi

Aktaş Müzesi Resimleri

Aktaş Türbesi: Bolu İli, Merkez İlçe, Semerkant Mahallesi,10 pafta, 289 ada, 91 – 116 parsellerde bulunmaktadır. Caminin sol yan cephesine bitişik, kare planlı olup önüne ve sağ tarafına tonozla örtülü ekler yapılmıştır. Çatısında 3 adet bronz alem mevcuttur. Türbe içinde 5 adet sanduka yer almaktadır.

Sandukalar, Anadolu evliyalarından Şabaniyye Tarikatine mensup Aktaş Camisi Dergahı Şıhı Şeyh Hacı Mustafa Safiyüddin Efendi (1784-1846), oğlu Şeyh Hacı Nasrullah Efendi ve müritleri Şair Mehmet Faik Efendi, Samuncu Şıhı ile Kalaycı Şıh’a aittirler.

Zafer Kulesi

bolu-goynuk-zafer-kulesi

Zafer Kulesi: İlçeye hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 1922 yılında Kaymakam Hurşit Bey tarafından Sakarya Meydan Muharebesi başarısının anısına yaptırılmıştır.

Altıgen taş temel üzerine 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Ahşap, altıgen gövde yukarıya doğru daralmaktadır ve her katta korkuluk yer almıştır. Zafer Kulesi, altıgen külahla örtülüdür.

Mudurnu Karamurat Gölü

Mudurnu Karamurat Gölü Resimleri

Mudurnu Karamurat Gölü: Mudurnu’nun 30 km. kuzeybatısında Karamurat Köyü yakınındadır. Gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Doğal sit olan göl dipten kaynayan ve vadilerden akan sular ile beslenir.

Seben Kaya Evleri

Seben Kaya Evleri Resimleri

Seben Kaya Evleri: Bolu ili, Seben İlçesinde,birbirine yakın aralıklara, kayalara oyularak yapılmış çok sayıda evden oluşan yerleşim yerleri mevcuttur. Bunlardan en önemlileri Alpagut köyü – Muslar Mahallesi, Çeltikdere, Karca, Solaklar ve Kaşbıyıklar köylerinde bulunmaktadır.

Kaya evlerinden oluşan yerleşim yerinde, kırmızı boyalı haç işaretlerine rastlanması; bazı evlerde şapel, rölik çukuru gibi uygulamalara yer verilmesi; Seben Kaya Evlerinin Erken Hıristiyanlık Döneminden, Orta Bizans Dönemine kadar kullanılmış olabileceğini akla getirmektedir.

Esentepe Kayak Merkezi

esentepe-kayak-merkezi

Esentepe Kayak Merkezi: Bolu Gerede ilçesinin arka kısmında yer alan ve çam ormanları ile kaplı vaziyette bulunan bir alandır. En ilgi çekici özelliği ise, bilindiği kadarı ile dünyada ana yolu en yakın mesafede olan, tek kayak merkezi olmasıdır.

Bolu Müzesi

Bolu Müzesi

Bolu Müzesi: Bolu’da kurulu, 15981 eser sergilenen bir müzedir. Şehir merkezinde, Stadyum Caddesi üzerinde bulunur. Müze çalışmalarına 1975 yılında başlanmış, 1981 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müze arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılır.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı
Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl diğer bir adıyla Sarıgölcük, Bolu ilinin Mudurnu ilçesi Tavşansuyu köyü sınırlarında yer alıyor. Doğadaki tektonik hareketler sonucu 30 metreye kadar bir çukur oluşuyor ve Hongurdak deresi tarafından içi doluyor. Günümüzde bölgede en çok ziyaret edilen milli parklar arasındadır.
•Sülüklü Göl Tabiat Parkı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
•Giriş Ücreti: 4 TL
•Adres: Tavşansuyu Köyü, Mudurnu / Bolu
•Konum bilgileri için tıklayın.

Sünnet Gölü

bolu-gezilecekyerler-sunnet-golu

Sünnet Gölü: Bolu ili, Göynük ilçesi sınırlarında bulunan heyelan set gölü. Denizden 1030 m yükseklikte, 186 bin km² alana sahip olan gölün en derin yeri 22 metredir.

Genişliği en fazla 100 m olan gölün uzunluğu 1100 m’dir. İlkbahar yağışları ve kar erimeleri ile bahar sonu-yaz başında en fazla suya sahip olur.

Bolu’da Gezilecek Yerler Video