Can Yücel’in Evi Tanıtımı | Nerede ve Nasıl Gidilir?

Muğla’da gezilecek yerler listemizde de yer verdiğimiz Can Yücel’in Evi ziyaretçilere kapalı olup sadece kapısından içerinin fotoğrafını çekmenize izin verilmektedir. 2011 yılında Can Yücel’in mezarına yapılan saldırı nedeniyle kapatılan ev, saldırıdan önce günde 150 ile 200 arası ziyaretçiyi ağırlamaktaydı.

Eski Datça olarak bilinen yerde bulunan Can Yücel’in evinin kapısında onun şiirleri ve hayatıyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Can Yücel’in şiirlerinden ve hayat görüşünden etkilenen kişilerin şairin son 10 yılını geçirdiği yeri mutlaka görmeleri gerekir.

Can Yücel’in datça’da olan evi
Kaynak foto: oitheblog.com

Can Baba’nın can evi eski mütevazi yaşantısından kalan hatıralarla doludur. Can Yücel’in evi kapanmadan önce ev içerisinde Can Yücel‘e ait olan yarım kalmış şarap ve bardağı, resimleri ve el yazısı şiirleri yer almaktaydı. Sadece ölüm yıl dönümlerinde açık olan evin içini ziyaret etmek isteyen kişiler her yıl 12 Ağustos’ta evi ziyaret edebilirler.

Evin bahçesinde yer alan Can Yücel’in mezarını ev ziyarete kapalı olsa dahi görebilme şansına sahipsiniz. Alçak duvarlara sahip olan evin duvara yakın kısmında yer alan Can Yücel’in mezarı 2011 yılında saldırıya uğradığı için ziyaretçilere kapanmıştır.

Can Yücel Kimdir?

Can Yücel Kimdir
Şair Can Yücel

Can Yücel modern Türk şairleri arasında yer alan ünlü bir şairdir. 21 Ağustos 1926 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açan şair tek partili dönemde 7 yıl Milli Eğitim Bakanı görevini üstlenen Hasan Ali Yücel’in oğludur.

Ankara ve Cambridge üniversitelerinden mezun olan Can Yücel Latince ve Yunanca okumuştur. Gençlik yıllarında elçiliklerde çevirmenlik ve spikerlik yapan Can Yücel vatani görevini Kore’de tamamlamıştır.

Türkiye’ye geldiğinde bir süre turist rehberi olarak çalışan Can Yücel daha sonra bağımsız çevirmenlik ve şairlik yapmaya başlamıştır. İstanbul’da Güler Yüce ile evlenen şairin 3 çocuğu bulunmaktadır.

Can yücelin evi
Can Yücel’in evi

Ünlü Can Yücel Şiirleri

Can Yücel’in ünlü şiirleri hala kalbimize dokunmakta ve şiirin “Can Babası” olarak anılmaktadır. Çevirmenlik yaşantısında özellikle “To be or not to” sözünü “Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin” diye çevirerek sadece çeviri yapmadığını ispatlayarak şair kişiliğini gözler önüne sermiştir. Can Yücel’in akılda kalan en ünlü şiirleri;
•Dargın mıyız yoksa,
•Anayasası İnsanın,
•Hayatta en çok ben babamı sevdim,
•Arkamdan konuşmasından diye,
•Bir sen eksiktin ay ışığı,
•Mare nostrum,
•Başka türlü bir şey,
•El tutuşa tutuşa,
•Halime tercümandım,
•Öyle bi,
•Akdeniz yaraşıyor sana.

Can Yücel İçin Datça

Datça Can Yücel için çok önemli bir yerdir. Hayatının son 10 senesini Datça’da geçiren Can Yücel mezarının da burada yer almasını istemiştir. Eski Datça denince akla gelen ilk isim olan Can Yücel’in evi de burada bulunmaktadır.

Yıllardır Can Yücel ile birlikte anılan Datça huzurlu atmosferi, muhteşem koyları, temiz havası ve samimi köy yaşantısıyla Can Yücel’i büyülediği gibi sizi de büyüleyecektir. Eğer bölgeye gelmek isterseniz Datça’da gezilecek yerler listemize gözatın.

Ziyarete açık mı?

Can Yücel’in evi ziyaretçilere 2012 yılında kapatılmıştır. Can Yücel’in evinin kapatılmasının nedeni olarak 2011 yılında Can Yücel’in mezarına yapılan saldırı neden gösterilmiştir. Can Yücel’in evinin bahçesinde yer alan mezarı saldırganlar tarafından balyozlar kullanarak hasar almıştır.

Saldırganların kim oldukları bulunamaması nedeniyle bir süreliğine kapalı kalan Can Yücel’in evi sadece ölüm yıllarında ziyarete açılmaktadır. Saldırının nedeninin Can Yücel’in ölüm yıl dönümünde mezarına şarap dökülmesini vasiyet etmesi olabileceği düşünülmektedir.

İçeriye girişin yasak olduğu evin kapısından dileyenler fotoğraf çekebilmektedir. Ancak Can Yücel’in evini ziyaret edenler içeriye giriş yapamasa bile evin alçak duvarlarından Can Yücel’in mezarını görme şansına sahip olabilirler.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Can Yücel’in Evi nerede ve nasıl gidilir?

Can yücel’in evi Muğla / Datça ilçesinde yer alır. Datça merkezde bulunan dolmuşlar ile Eski Datça mahallesine geçerseniz Can yücel’in evine ulaşmış olursunuz.
•Adres: Reşadiye, Datça / Muğla
•Konum bilgileri için tıklayın.