Çukurova Gezilecek Yerler Listesi

Çukurova zengin kültürü ve verimli topraklarıyla sadece sıradan bir tarım bölgesi olmakla kalmayıp turistik yerler arasında da önemli bir yere sahibi olmuştur.

Sahip olduğu onlarca doğa harikası mekanla Çukurova’nın en güzel yerleri özellikle doğa severleri kendine hayran bırakıyor. Sadece doğal güzellikleriyle değil bulvarları ve sahip olduğu barajıyla da Çukurova turistik yerler oldukça fazla. Bu yazımızdan sonra yolunuz düşer de Adana’yı merak ederseniz Adana gezilecek yerler yazımıza göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seyhan Baraj Gölü

1956 yılında yapımını tamamlanan ve kullanılmaya başlanan Seyhan Baraj Gölü’nün esas yapım amacı sürekli olarak taşan Seyhan Gölü’nün ortaya çıkarttığı sel felaketlerini önlemekti. Halka büyük sıkıntı veren ve kayıp yaşatan sel felaketleri Seyhan Baraj Gölü’nün yapılmasıyla son buldu. Ancak görülen o ki Seyhan Baraj Gölü sadece sel felaketlerini durdurmakla kalmamış eşsiz bir güzellik de katmış Çukurova’ya. İlk bakışta “Acaba Çukurova’da deniz mi var?” diye düşündürüyor görenleri. Öyle harika bir manzaraya sahip.

Seyhan Baraj Gölü’nün sunmakta olduğu güzellikler manzarasıyla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda barajda yapılan spor faaliyetleriyle de yerli yabancı bütün turist kesiminin ilgisini çekiyor. 2006 yılından beri Offshore şampiyonası Seyhan Baraj Gölü’nde gerçekleştiriliyor. Şampiyona için özel hazırlanmış parkurları mevcut. Özel hazırlanmış bu parkurlar özellikle kürek yarışları ve kano için kullanılıyor.

Sevgi Adası

Sevgi Adası
Sevgi Adası

Çukurova’nın Seyhan Baraj Gölü sonrası belki de en meşhur gezilecek yerlerinden bir tanesi. Seyhan Baraj Gölü’nde senede bir kere sular çeşitli nedenlerden dolayı çekiliyor. Suların çekildiği zamansa Sevgi Adası’na insanların yürüyerek gidebileceği bir yol açılıyor.

Seyhan Baraj Gölü üzerinden yürüyerek geçebileceğiniz bu yol oluştuğu dönemlerde çiftlerin akınına uğruyor. Ada her ne kadar güzel manzaralara ev sahipliği yapsa da tam anlamıyla bakımlı sayılmaz. Gelen turistleri ağırlamak için daha farklı bir ortam dizayn edilebilir. Ancak baraj suyunun yüksekliği dönem dönem değiştiği için pek mümkün görünmüyor.
•Adres: Seyhan Baraj Gölü İçi, Çukurova / Adana
•Konum bilgileri için tıklayın.

Adnan Menderes Bulvarı

Adnan Menderes Bulvarı
Adnan Menderes Bulvarı

Çukurova’nın kalbi Adnan Menderes Bulvarı’nda atıyor desek yeri var. Barajın hemen yanında bulunan Adnan Menderes Bulvarı sahip olduğu harika manzarasıyla herkesin ilgisini çekiyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret ederseniz yeşil alanlarda piknik veya mangal yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Adnan Menderes Bulvarı renkli gece hayatıyla da Çukurova’ya heyecan katıyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.

Çukurova Deltası

Çukurova Deltası
Çukurova Deltası

İlçeye adını veren delta tam anlamıyla eşi benzerine başka bir yerde rastlayamayacağınız türden. Doğanın bütün güzelliklerini içerisinde barındıran Çukurova Deltası onlarca kuş türünün ev sahipliği görevini üstleniyor. Lagün oluşumunun en net ve en güzel örneği olmasıyla dikkatleri üstüne çekiyor.

Bunun yanı sıra geçmiş dönemlerde yapılmış yapay su kanallarıyla tarih ve doğayı bir araya getiriyor. “Turnalar Hep Uçsun!” projesiyle pek çok doğa severin ziyaret ettiği ve kuş türlerini incelediği delta görenleri kendine hayran bırakıyor.

Çukurova Deltası sadece kuş türleri barındırmakla kalmıyor. Aynı zamanda birçok yaban hayvanına da yaşam alanı sunuyor. Bunun yanı sıra bölgede yaşayan çiftçilerinde gelir kaynağı görevini görüyor. Adına onlarca roman yazılmış Çukurova ilçesine adını veren deltanın tabiri caizse her bir zerresinden bereket fışkırıyor. Çukurova’da gezilecek yerler derlememizin sonuna gelirken mutlaka bu ilçeyi gezmenizi sizlere öneriyoruz.

Adana İlçelere Göre Gezilecek Yerler

 Aladağ Gezilecek Yerler | +5 Öneri
 Ceyhan Gezilecek Yerler | +5 Öneri
 Çukurova Gezilecek Yerler | +4 Öneri
 Feke Gezilecek Yerler | +3 Öneri
 Karaisalı Gezilecek Yerler | +8 Öneri
 Karataş Gezilecek Yerler | +5 Öneri
 Kozan Gezilecek Yerler | +15 Öneri
 Pozantı Gezilecek Yerler | +10 Öneri
 Saimbeyli Gezilecek Yerler | +5 Öneri
 Seyhan Gezilecek Yerler | +10 Öneri
 Tufanbeyli Gezilecek Yerler | +6 Öneri
 Yumurtalık Gezilecek Yerler | +7 Öneri
 Yüreğir Gezilecek Yerler | +6 Öneri