Dalaman Çayı hakkında bilgiler

Dalaman Çayı, Muğla
Dalaman Çayı, Muğla

Dalaman Çayı, Batı Toroslar bölgesinde yer alan Yaylacık ve Göktepe dağlarından aşağıya doğru akmaktadır. Çay, dar ve derin vadi içerisinden dökülerek Ortaca ve Dalaman ilçelerinin sınırlarını belirlemektedir.

Bunun dışında Dalaman Çayı, Ortaca ilçesine 8 kilometre mesafe uzaklıktan Akdeniz’e akmaktadır. Dalaman Çayı’nın en büyük avantajı etrafının tarıma elverişli olmasıdır.

Çünkü Dalaman Çayının etrafı oldukça sulak alana sahiptir. Dalaman Çay’ının sunduğu güzelliklerden dolayı Dalaman Çayı, yerli ve yabancı turistler tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Dalaman Çayı Rafting

Dalaman Çayı Rafting Ücreti
Dalaman Çayı, Muğla

Dalaman Çayı, kaynağını kireç taşından almaktadır. Bu yüzden rengi turkuaz mavisi görüntüsünde berrak bir şekilde dökülmektedir.

Dalaman Çayı’nın bu muhteşem görüntüsü eşliğinde ziyarete gelecek yerli ve yabancı turistler rafting yapabilme imkanını elde edebilmektedir. Kanyonun ortasından dökülen soğuk suyun üzerinde yerli ve yabancı turistler rafting yaparak sıcak yaz havalarında serinleme imkanı yakalamaktadır.

Dalaman Çayı’nın hızlı ve enerjik bir şekilde akmasından dolayı ziyaretçiler keyif ve zevk içerisinde aktivitelerini gerçekleştirebilmektedir. Rafting parkurunun süresi ise 7-8 kilometre aktivite için 2 saat olarak belirlenmektedir.

Dalaman Çayı Rafting Ücretleri

Dalaman Çayı, Muğla
Dalaman Çayı, Muğla

Dalaman çayında rafting yapacaksanız bir çok firma alternatifiniz bulunuyor. Bunların arasında en hesaplı ve güvenilir olanı seçmek size kalıyor. Dönemsel olarak fiyat değişikliliği gösterse de Ortalama rafting ücreti kişi başı 100-180 Türk Lirası arasında değişiyor.

Sabah 10:00 gibi başlayan bu tur size ulaşım, kahvaltı, öğle yemeği, rehberlik ve sigorta hizmetini ücretsiz veriyor. Tur sırasında rahat kıyafetler ve deredeki kaygan taşlara uygun ayakkabı, kişisel ihtiyaçlarınız için bir miktar nakit para almanızda fayda var.

Eğer konaklama yerinize yakın servislerin geçiş noktaları yoksa bu konuyu firmalarla mutlaka görüşün ki gidiş geliş rotasını o güzergaha uygun yapabilsinler. Akşam 16:00 sularında biten tur sonrası servisler sizi yine aynı noktaya geri bırakacaktır.

Dalaman’da ne yenir?

Dalaman’da ne yenir
Mavru Kefali, Dalaman yöresel yemekleri

Muğla’nın kendine has yöresel yemeklerinden bir kaçına değinmek istiyorum. Gerçi daha önce Muğla’da ne yenir adlı bir başlık açmıştık. Vaktiniz varsa bağlantıya tıklayarak yöresel yemeklerine de bir göz atın derim.

Hemen konumuza dönerek; Dalaman Çayını ziyaret edecek kişilerin yemeden dönmemeleri gereken efsane yemek çeşitleri bulunmaktadır. Aşağıda sıraladığım yemek isimleri Dalaman ilçesinde en çok yenilen yemekler arasında yer alıyor.
•Mavru Kefali
•Deniz Börülcesi
•Mavi Yengeç
•Sılcan Yoğurtlaması
•Yayın Balığı

Farklı lezzetleri tatmayı seviyorsanız ve deniz ürünlerine de bayılıyorsanız bu seçenekler tam size göre. Civarda bulunan konaklama veya restoran hizmeti veren bir çok işletme bu olanakları misafirlerine sağlıyor.

Dalaman’da nerede kalınır?

Turizmin en çok bölgelerinde olduğu gibi Dalaman ilçesinde de bir çok konaklama seçeneği mevcut. Sizler için en popüler konaklama yerlerini araştırdık ve listeledik.
•Karacan Park Hotel / 9.2
•Ricaesta Butik Otel / 9.6
•Otantik Taş Ev / 8.5
•Kaya Apart / 9.6
•Hilton Dalaman Resort And Spa / 9.9
•Karamca House Hotel / 10.0

Bu listede yer alan oteller dünyaca ünlü Booking.com otel rezervasyon sitesinin yan kuruluşu olan Agoda.com sitesinden alınmıştır. Puan derecesine göre bir liste oluşturup düzenledik. Bağlantılarına tıklayarak oteller hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Dalaman’da konaklayacak diğer seçenekler için yine aynı sitede bulunan Dalaman Otelleri bağlantısına tıklayarak fiyat araştırması yapabilirsiniz. (Oteller ile hiç bir işbirliğimiz yoktur.)

Civarda gezilecek yerler

Dalaman Çayını ziyaret etmek için gelecek yerli ve yabancı turistlerin Dalaman Çayı dışında da gezip görmeleri gereken birçok kültürel yerler bulunmaktadır. Aşağıda Dalaman Çayı dışında ziyaretçilerin gezebilecekleri yerleri sıraladım.
•Sarsıla Koyu
•Sarıgerme Plajı
•Ekinci Koyu
•Telmessos Antik Kenti
•Tlos Antik Kenti

Bu gezi noktaları haricinde Fethiye ve Marmaris‘de gezilecek yerleri merak ediyorsanız bağlantılara tıklayarak bölgede bulunan en popüler gezi noktalarını listenize ekleyebilirsiniz.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Dalaman Çayı’na nasıl gidilir?

Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olan Dalaman çayı’na ulaşım gayet kolaydır. Özel aracınız ile aşağıda belirttiğim konuma tıklayarak ulaşabilir, yahut rafting hizmetleri veren firmalarla görüşüp civarda olan Fethiye ve Marmaris ilçelerinden alınmanızı talep edebilirsiniz.
•Konum bilgileri için buraya tıklayın.

Dalaman Çayı hakkında bilgilerimiz bu noktada son buluyor. Eğer yolunuz Muğla ve çevresine düşerse Muğla Gezi rehberi adlı kategorimizi inceleyebilir, rehber niteliğindeki yazılarımızdan kendinize gezi rotası oluşturabilirsiniz.