Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Deniz Müzesi, 1897‘de Binbaşı Süleyman NUTKİ‘nin çabaları sonucu Müze ve Kütüphane İdaresi adıyla Tersane-i Amire’de küçük bir binada kurulmuştur. İkinci Dünya Savaş’ının başlamasının ardından eserler koruma amacıyla Anadolu’ya nakledilmiştir.

Savaş sonunda 1946’da müzenin tekrar İstanbul’a taşınmasına karar verilerek Dolmabahçe Camii’ne ve son olarak 1961 yılında Beşiktaş’taki bugünkü yerine taşınmıştır.

2005 yılında düzenlenen ulusal mimari projesi yarışması sonucunda 2008’de müze inşaatına başlanmıştır. 2013 yılında açılan Deniz Müzesi, yeni müze binasıyla eşsiz koleksiyonlarını değerli misafirlerine sergiliyor.

İstanbul Deniz Müzesi
İstanbul Deniz Müzesi binası

Deniz Müzesi binası, ziyaretçilerin tüm eserleri rahatlıkla görebilmeleri özel tasarlanmış. Arkamda gördüğünüz yer bina Deniz Müzesi’nin giriş bölümüdür. Müze binası iki kattan oluşuyor ve ikinci katın sonunda yan binaya geçiş için tünelden geçiyorsunuz. İkinci binanın gezisi de bittiğinde kendinizi tekrar müzenin giriş bölümünde buluyorsunuz.

Deniz Müzesi Koleksiyonları

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri
İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

Türkiye’nin en büyük deniz müzesi olma özelliğini taşıyan bu müze, ahşap ve metal eşyalardan taş ve kağıt eserlere kadar bir çok değerli eser barındırıyor.

Tarihi Kayıklar: Deniz Müzesi girişinde sizleri eski tarihi kayıklar karşılıyor. Bu tarihi kayıklar arasında Saltanat kayıkları ve Atatürk kayıkları gibi bir çok kayık çeşitleri yer alıyor.

Atatürk Eşyaları: Mustafa Kemal Atatürk’ün Ertuğrul ve Savarona yatlarındaki eşyalarından kişisel özel eşyalarına kadar bir sürü koleksiyon yer alıyor.

Ahşap Eserler: Ahşaptan yapılmış gemi modelleri, kayıkların ön kısımlarında yer alan armalar ve tuğralar yer alıyor.

Metal Eserler: Döneme ait silahlar, madalyalar, pusulalar, seyir aletleri, saatler ve paralar gibi eserler yer alıyor.

Tekstil-Dokuma Eserler: Döneme ait üniformalar, tarihi halılar ve sancaklar yer alıyor.

Kağıt Eserler: Döneme ait el yazma kitapları, Fermanlar ve fotoğraflar yer alıyor.

Taş Eserler: Döneme ait Amforalar, Taş baskılar, Mezar taşları ve kitabeler yer alıyor.

Plastik Sanat Eserleri: Gravürler, Karakalem tabloları, Suluboya tabloları ve Yağlıboya tabloları yer alıyor.

# Daha fazla detay için: https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/

Deniz Müzesi Resimleri ve Video

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
10 TL Ziyaret Saatleri
09:00 – 17:00 Kapalı Günler
Pazartesi

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam Bilet 10 TL
Öğrenci Ücretsiz

Deniz Müzesine 2020 yılı giriş ücretleri 10 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci kimliğinizi göstermeniz durumunda müzeye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ücretsiz giriş için ne yazık ki Müzekart geçerli değildir.

Giriş ücreti alınmayan ziyaretçiler
•Şehit yakınları (Anne, baba, eş, çocuk)
•Harp mamülü ve Gazi kartı sahipleri
•60 yaş üstü ve engelliler
•Türk silahlı kuvvetleri personeli ve ailesi

Deniz müzesi bünyesinde Profesyonel fotoğraf ve video çekimleri ücretlidir.
•Fotoğraf çekimi: 20 TL
•Video çekimi: 40 TL
•Sesli rehber (en az 7 dil seçeneği): 25 TL

Deniz Müzesi Pazartesi günleri ve dini bayramların ilk günleri hariç haftanın her günü saat 09:00 – 17:00 ziyarete açıktır. Hafta sonları kapanış saatleri 18:00‘e kadar uzatılabiliyor.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Deniz Müzesi, Beşiktaş Vapur iskelesine 200 metre uzaklık mesafesindedir. Beşiktaş merkeze gelen tüm toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşım sağlanabilir.

Anadolu yakasından müzeyi ziyarete gelecek olanlar vapur ve deniz motoru seferlerini tercih etmeleri daha akıllıca olur.

Özel araçla gelecek olanlar Beşiktaş sokaklarında kapalı otopark bulmaları gerekebilir. Deniz Müzesi’nin kendine ait otopark hizmeti bulunmuyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.
•Adres: Sinan Paşa Mah. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş / İstanbul
•Telefon: 0212 327 43 45

# Eğer yolunuz Beşiktaş’a düşerse Deniz Müzesi‘ne yürüme mesafesinde olan Atatürk Evi Müzesi, İtfaiye Müzesi ve Beşiktaş JK Müze‘sini de ziyaret edebilirsiniz.

Yine yürüme mesafesinde İtfaiye Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı ve Yıldız Parkı‘nın yer aldığını da hatırlatmış olalım.