EGE BÖLGESİNİ TERCİH ETMENİZ İÇİN 7 NEDEN

Ege Bölgesi’nin birbirinden güzel tatil beldelerinde harika bir tatil fırsatı için gerekenler bu yazıda!

Ege Bölgesi kapsamında karşımıza çıkan pek çok şehir, yerli halk kadar turistlerin de ilgisini çekmektedir. Ülkemizde tatilin ideal adresleri olan Aydın, Muğla ve  İzmir Turlarında karşımıza çıkacak birbirinden güzel beldelere doğru uzanalım ve bu yerlerin eşsiz doğası kadar dikkat çeken tarihi güzelliklerine göz atalım.

Ege’nin İncileri: Efes, Çeşme, Alaçatı ve Şirince 

İzmir, birbirinden güzel ilçeleri ve köyleriyle önemli destinasyonlardan biridir. Sessiz ve sakinliğin adresi muhteşem köylerinde huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Ancak yazın gelişiyle birlikte, merkezi konumdaki yerler tatilciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. İzmir’de tatilcilerin en sevdiği adresler genellikle Çeşme, Alaçatı ve Şirince‘dir. Çeşme denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Ilıca Plajı, sığ suları ve bembeyaz kumlarıyla en sevilen plajlardan biridir. Bir diğer önemli plaj ise Pırlanta Plajı‘dır. Burası aynı zamanda kamp severlerin uğrak yerlerinden biridir. Çeşme‘nin plajları kadar ünlü tarihi mekanlarına göz atmak gerekirse bunlardan ilki Kervansaray‘dır. 1508 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray, günümüze kadar incelikle korunmuş önemli yapılardan biridir. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz yerlerin bulunduğu Kervansaray‘ı ziyaret etmeden Çeşme‘den ayrılmayın! Rüzgarıyla meşhur ve Çeşme’ye yakınlığı nedeniyle sıkça tercih edilen bir başka destinasyon da Alaçatıdır. Şirin sokaklarıyla sevilen yerlerden biri olan Alaçatı‘da iyi bir tatil geçirmek için pek çok seçenek vardır. AlaçatıKum ve Mocca Beach gibi plajlarının yanı sıra, koylarında keyifli zaman geçirebileceğiniz güzel yerlerden biridir. Yel değirmenlerinde manzaranın keyfini çıkarmayı unutmayın! Ege Bölgesi‘nde tarihi güzellikleri saymakla bitmez. Ancak bir yer var ki yalnızca Türkiye için değil aynı zamanda dünya için önemlidir. Burası Efes! Kısaca Efes Turları sizleri bekliyor!  Antik kentler içerisinde en önemlilerinden biri sayılan Efes Antik Kenti’nde tarihin tozlu sayfalarında yolculuğa çıkabilirsiniz. Burada sizi Celsus Kütüphanesi karşılar. M.S 135 yılında inşa edilen ve günümüzde Roma dönemine ait en önemli eserlerden biri sayılan kütüphanenin girişinde dört tane heykel bulunmaktadır. Bunlar “Kader”, “Akıl”, “Erdem” ve “İlim” öğelerini sembolize eden kadın heykelleridir. Ancak bu heykellerin orjinalleri Viyana Müzesi‘nde yer almaktadır. Efes, yalnızca Roma dönemine ait değil aynı zamanda Arkaik, Helenistik ve Osmanlı dönemlerinin kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan EfesÇukuriçi Höyüğü, Ayasulak Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olarak dört bölgeden oluşur. Hadrianus Tapınağı ile Artemis Tapınağı bölgenin en önemli yapıları arasındadır. Tanrılara ibadet edilen bu mekanlar aynı zamanda dönemin pazar yerleriydi. Efes‘te, St.John Bazilikası ve İsa Bey Camii mutlaka görülmesi gereken yerleriden bazılarıdır. Dilerseniz tatilinizin keyfini çıkarken birbirinden özel tarihi güzelliklere göz atabilirsiniz. Ege Bölgesi‘nde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de Şirince‘dir. Şirin sokakları ve evleriyle dikkat çeken Şirince‘de ev yapımı şarapların tadına bakmadan dönmek olmaz. Geçimini bölgeye gelen turistlerden sağlayan Şirince‘de birbirinden leziz şaraplar ve hediyelik eşyalar sizleri bekliyor olacak.

Ege’nin Saklı Cennetleri: Bodrum, Marmaris ve Fethiye 

Muhteşem koyları, yemyeşil doğası ve birbirinden güzel ahşap evlerin doldurduğu sokaklarıyla ülkemizin benzersiz tatil beldeleri sizleri bekliyor. İlk durağımız Bodrum. Doğasının güzelliği bir yana Bodrum‘da görülmesi gereken pek çok tarihi yer bulunmaktadır. Bunlardan ilki meşhur Bodrum Kalesi. İki liman arasında kalan bir yarımada üzerine inşa edilmiş olan kalenin en yüksek noktası Fransız Kulesi‘dir. Kale, bu kalenin dışında, İngiliz, Alman, İtalyan ve Yılanlı Kule olmak üzere dört kuleden oluşmaktadır. Bodrum‘da görülmesi gereken en önemli yerlerden bir diğeri ise Bodrum Antik Tiyatrosu‘dur. Mausolos devrine ait olduğu düşünülen yapı Anadolu‘nun en eski tiyatrolarından biridir. Antik TiyatroGöktepe yamaçlarına kuruludur ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka görmelisiniz. Sırada sizi muhteşem güzellikteki koylarıyla etkileyecek bir yer var. Marmaris‘in Kızkumu gidenlerin dilinden düşürmediği harika koylardan biridir. Kalabalıktan uzak, sessiz sedasız koylardan biri olan Kızkumu, çam ağaçlarının gölgesinde harika manzaralar sunan ender güzellikteki yerlerden biridir. Bozburun yarımadasında bulunan en güzel koylardan biri olan Bozukkale Koyu ise keşfedilmeyi bekliyor. Sıra Fethiye‘de! Kelebekler Vadisi ile ünlenen Fethiye, eşsiz manzaralar sunan bir başka saklı cennet. Ölüdeniz‘de yer alan Kelebekler Vadisi, yıl boyunca yerli yabancı pek çok turistin akınına uğrar. Kamp yapmayı sevenlerin özellikle tercih ettiği Kelebekler Vadisi, eşsiz doğası ve deniziyle tatilcilerin sevdiği rotalardandır.

Alaçatı TuruÇeşme Turu ya da Şirince Turu düşünürseniz Ege Turları sayfamızı incelemenizi tavsiye ederim. Birbirinden güzel tatil beldelerinde sizlere özel tatil fırsatlarını kaçırmayın!