Eski Datça Hakkında Bilgiler

Eski Datça, Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta ve il merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklığa sahiptir. Aynı zamanda Datça ilçesine bağlı bir mahalle olduğu bilinen yerleşimde, yaklaşık olarak 580 kişi yaşamaktadır.

Datça ilçesinin 3 mahallesinden birisi Eski Datça mahallesidir. Reşadiye ve Eski Datça mahallelerinin 18. yüzyılın yarısında kurulmuş olduğu düşünülür. Mahallede ilk yaşayanların ise Türkler ve Rumlar olduğu sanılmaktadır.

Datça Yarımadasında kurulmuş olan yerleşim, antik çağlardan beri yaşam olan tek mahalle olma özelliği taşımaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Eski Datça Mimarisi

Eski Datça Mimarisi
Eski Datça

Eski Datça’da kesme taştan yapılmış ve bahçe içinde bulunan evler dikkat çekmektedir. Evler tek ya da iki katlı olmak üzere taştan inşa edilmiştir.

Genellikle bahçelerde bulunan begonviller, kabak çiçekleri ve sarmaşıkların süslemiş olduğu duvarlar huzur verici bir atmosferle karşılaşmanızı sağlar. Taştan yapılmış dar ve arnavut kaldırımlı yolları ile dikkat çeken yerleşimin ara sokaklarında kurulmuş sanat atölyeleri ile karşılaşırsınız.

Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikleri içinde barındıran bir Akdeniz köyü olan Eski Datça’nın tertemiz bir havası bulunmaktadır. Yerleşim ve çevresinde ziyaret edilmesi gereken birçok koy ve plaj bulunmaktadır.
•Bencik Koyu: Eski Datça’da bulunmakta ve liman özelliği taşımaktadır. Hisarönü Körfezi ve Gökova Körfezi arasındaki alanda kalır. Buradan yaklaşık yarım saatlik bir yürüme mesafesinde ise Bördübed Koyu’na gitmeniz mümkündür.
•Apollon Tapınağı: Datça’da gerçekleştirilen kazılar sonucunda bulunmuştur. Knidos Antik Kenti’nin çevresinde yer almaktadır.
•Palamutbükü Plajı: Koylar açısından zengin olup yemyeşil bir orman alanı içerisinde yer alır. Uzun kıyı şeridi boyunca restorantlar ve çay bahçelerini görebilirsiniz.
•Knidos Antik Kenti: Görülmeye değer kalıntıların olduğu tarihi bir yerleşimdir. Kent tarihi M.Ö. 2000’li yıllara uzanmaktadır. Tarihi yerleşimi ziyaret etmek isteyenler için tekne turları bulunmaktadır.
•Can Yücel’in Evi: Eski Datça sokaklarında adını ünlü şair Can yücel’den almış bir sokak bulunuyor. Evinin bu bölgede olmasından ötürü sokağa onun ismi verilmiştir. Şuan ziyarete kapalıdır ancak kapısından içerinin fotoğrafını çekmenize izin veriliyor.

Bahsettiğimiz yerlerin haricinde narenciye bahçeleri ile çevrili Eski Datça’da denizden yararlanabileceğiniz birçok seçenek bulunur. Ovabükü Plajı, Gebekum ve Kargı Koyu bunu yapabileceğiniz yerler arasındadır. Gezip görülecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Datça’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Muğla yöresine ait leziz yemekler arasında genellikle deniz ürünleri yer alıyor. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız Datça’nın yemeklerini seveceksiniz demektir. Yöreye ait yemekler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Kamp Alanları ve Konaklama

Eski Datça, Muğla
Eski Datça, Muğla

Günümüzde Datça ve yakın civarında kamp yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri keşfetmek ve sakin bir tatil geçirmek isteyen ziyaretçiler bu bölgelerde konaklamaktadır.

Kamp alanlarında genellikle ortak duş, tuvalet, mutfak, çamaşırhane ve restorandan yararlanma imkânınız bulunur. Denize sıfır bulunan kamp alanlarında bungalovlarda kalabilir ve tesislerin sağladığı çeşitli aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Kamp alanları genellikle Datça merkeze karayolu ile 5-20 dk mesafede bulunmaktadır.

Kamp yapmayı tercih etmeyen ziyaretçiler, Eski Datça’da tarihi atmosferi içinde barındıran taş evlerde konaklayabilirler. Yarımadanın en güzel yerleşim birimlerinden biri olan Eski Datça’da bina özelinde hizmet veren aile işletmeleri bulabileceğiniz gibi pansiyonlarda da konaklama imkânınız vardır. Normal bir otelde kalmaktan ziyade eski yerleşim dokusu içerisinde Eski Datça evlerinin, sokakların ve atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Muğla’da nerede kalınır? adlı yazımızda her bütçeye uygun olan otel seçeneklerini listeledik. Yinede konaklama seçenekleri için buradaki bağlantıya tıklayabilir, Datça’da bulunan bütçenize en uygun oteller için bilgi ve fiyat araştırması yapabilirsiniz.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Eski Datça Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eski Datça, Muğla
Eski Datça Nerede

Eski Datça Mahallesi, güney yönünde 3 km uzaklıkta bulunan İskele Mahallesi ile kuzey yönünde ve 4 km uzakta bulunan Reşadiye Mahallesi arasında bulunur. Günümüzde Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan kararla Eski Datça ve Reşadiye Mahalleri koruma altına alınmıştır.

Muğla’ya vardıktan sonra Datça’ya 2 saatlik bir mesafeniz bulunmaktadır. Eğer Marmaris’ten geliniyorsa yaklaşık 70 kilometre yol bulunmaktadır.

Bodrum’dan ise genellikle yaz sezonunda hizmet vermeye başlayan, sabah ve akşam feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yolculuğu için süre yaklaşık 2 saattir.

Karayolu veya deniz yolculuğunu tercih etmiyorsanız havayolu ile Dalaman veya Bodrum’a gelebilirsiniz. Dalaman’dan ise karayolunu kullanabilirsiniz.
•Konum bilgisi için tıklayın.