Euromos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Muğla Euromos Antik Kenti hakkında bilgiler arasında Romalı yazar Plinius tarafından “Eurome“, erken dönemde Kyromos ve Hyromos, Helenistik dönemde Europos isimlerinin kent için kullanıldığı yer almaktadır. Büyük İskender tarafından feth edildikten sonra kent Makedonya, Mısır ve Suriye kralları tarafından ele geçirilmiştir.

M.Ö. 201 – 196 yılları arasında Makedonya Kralı V. Philippos tarafından ele geçirilen kentin adı Philippoi olarak değiştirilmiştir. M.Ö. 188 yılında ise Apameia Antlaşması ile kent Rodoslulara verilmiştir. Bizans Dönemi’nde Mylasa piskoposluğu içerisinde yer alan Euromos, en parlak dönemini Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış ve bağımsız bir şehir olmuştur.

Euromos Antik Kenti üzerinde ilk çalışmalar 1969 yılında Ümit Serdaroğlu tarafından başlamıştır. 1975’e kadar süren bu çalışmalara 40 yıl ara verildikten sonra 2011 yılında Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl başkanlığında yeniden başlanmıştır. Günümüzde hala Euromos Antik Kenti üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Euromos Antik Kenti Kalıntıları

Euromos Antik Kenti Kalıntıları
Euromos Antik Kenti, Muğla

Muğla Euromos Antik Kenti’nden geriye kalanlar; Zeus Lepsynos Tapınağı, agora, tiyatro, şapel, nekropoller, hamam ve surlardır. Antik kentin günümüze ulaşan en ünlü yapısı Tanrı Zeus’a adanmış olan Zeus Lepsynos Tapınağı Anadolu’daki en iyi korunmuş tapınaklardan biri olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Zeus Lepsynos Tapınağı

Euromos Zeus Lepsynos Tapınağı, Korinth düzeninde inşa edilmiştir. Tapınağın geçmişi M.Ö. 2.yy’a kadar dayanmaktadır. Ayaklı Köyü’nün ismi de tapınaktan gelmektedir. Zeus Lepsynos Tapınağı, ön ve arkada 6’şar tane, yan cephesinde 11 tane sütün dizisi halinde inşaa edilmiştir.

Günümüze 23 sütundan aşitravlarıyla birlikte 16 tanesi kalabilmiştir. Buna rağmen uzak mesafeden bile görülebilecek kadar görkemli bir yapıdır. Tapınağın güney ve güneybatısında bulunan yivsiz sütunlardan tamamen bitirilmediği anlaşılmaktadır.

Özellikle tapınaktaki kuzey ve batı sütunlarında adak yazıtları yer almaktadır. Yazıtlarda, 5 tane sütunun doktor ve devlet adamı olan Menekrates ve kız kardeşi Tryphaena’nın, 7 tanesinin ise devlet adamı olan Leo Quintus hediyesi olduğu yazmaktadır.

1969’da başlayan kazı çalışmaları ile günümüzde Zeus heykelinin bulunduğu kaide görülebilir hale gelmiştir. Euromos Antik Kent içerisindeki tapınak çevresine yoğunlaştırılan kazılarla tapınağın bir yapı kompleksine dahil olduğu görülmüştür. Çevrede ortaya çıkartılan pek çok yapılardan biri olan Genç Helenestik Dönem’e ait olan altar ve M.Ö. 6. yy’a ait kalıntılar bu alanın daha eski zamanlarda kullanıldığını işaret etmektedir.

Euromos Antik Kenti Surları

Euromos Antik Kenti Surları

Euromos Zeus Lepsynos Tapınak Surları, tapınağın 100 metre ilerisinde yer almaktadır. Surların bir parçası olarak ise kule bulunur. Yuvarlak bir plana sahip kule, düzgün bir kesme taş işçiliği ile yapılmıştır. Tapınak çevresindeki surların kalınlığı yaklaşık 2,5 m’dir. Yapılan araştırmalarda surların, işçilikleri nedeniyle M.Ö. 3 yy’da yapıldığı düşünülmektedir.

Euromos Antik Kenti Tiyatro

Muğla Euromos Antik Kent Tiyatrosunun çok az bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Tiyatro, ovanın biraz yukarısında yer alan tepe üzerinde bulunur. Batıya bakan tiyatro olarak nitelendirilen yapı beş oturma sırası ve sahne binası kalıntılarından oluşmaktadır.

Euromos Antik Kenti Agora

Muğla Euromos Antik Kent Agora tiyatronun aşağısında yer almaktadır. Kent agorasının çevresi stoalarla kaplı inşaa edilmiştir. Bu stoaların bir kısmı hala görülebilir durumdadır. Ayrıca agoraya yakın başka stoalarda tespit edilmiştir. Bu stolarda Kallisthenes’in şehre yardım ettiği ve Euromos’un lasos kentiyle antlaşma yaptığı yazmaktadır.

Yukarıda saydığımız yapıtlar dışında Euromos Antik Kent içerisinde hamam kalıntısı ve çok sayıda yeraltı mezar odaları da bulunur.

Euromos Antik Kenti
Euromos Antik Kenti

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
5 TL Ziyaret Saatleri
09:00 – 17:00 Kapalı Günler
yok

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam bilet 5 TL

Euromos Antik Kenti Giriş Ücreti

Euromos Antik Kenti yakın zamanda restorasyon sürecine girmiştir. Çalışmaların hala sürdüğü bu süreçte yinede gidip görmeniz mümkündür. Giriş ücreti 2017 yılında 5 TL idi. Ancak şuan artış olup olmadığı hakkında resmi sitelerde bilgi yok. Eğer varsa da fiyat o aralıkta olacaktır.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Euromos Antik Kenti Nerede ve Nasıl gidilir?

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Euromos Antik Kenti bölgenin en önemli antik kentleri arasında yer alır. Milas merkeze yaklaşık 10-15 kilometre uzaklıktadır.

Milas bodrum yolunda üzerinde Selimiye mahallesinden 1 kilometre sonra tapınağı göreceksiniz. Euromos Antik Kenti işaret eden tabelalar da mevcut.
•Konum bilgileri için tıklayın.