Fethiye Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer (Detaylı)

Fethiye’de gezilmesi gereken yerler Dünya’nın en güzel tatil beldelerinin başında gelen Fethiye’de unutulmaz bir tatili sizlere sunuyor. Deniz, kum, güneş, doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra aktivitelerle dolu bir Fethiye turuyla yoğun geçen bir senenin yorgunluğunu atmak istiyorsanız vakit kaybetmeden kağıt ve kalemleri hazırlayarak not almaya başlayın!

Ölüdeniz

Muğla Gezi Rehberi
Ölüdeniz

Adını hak eden dingin denize ve Dünya’nın en iyi kumsalına sahip olan Ölüdeniz, Fethiye’de en meşhur yerler listesinin ilk sırasında yer almaktadır. Babadağ eteklerinde konumlanmış bu doğal güzellik, denizin o büyüleyici mavi rengiyle ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Mavi bayrak sahibi Ölüdeniz Plajı’na her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kabul eden bu plaj, Akdeniz’in en çok ziyaretçi alan bölgesi unvanına sahip olmuş durumda.

Yamaç paraşütü tutkunlarının iniş için tercih ettiği Belceğiz Plajı’nın da yer aldığı Ölüdeniz Fethiye ziyaretlerinin asıl sebebi olarak gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer alıyor. Çocuklarınızın tıpkı bir havuzdaymış gibi dingin olan denizinde rahatlıkla yüzmesini istiyorsanız siz de Fethiye’deki zamanınızın büyük bölümünü Ölüdeniz Plajı’na ayırın.
•Ölüdeniz Plajı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Fethiye / Muğla
•Giriş Ücreti: 8 TL
•Şezlong fiyatı: 15 TL (1 adet)
•Konum bilgileri için tıklayın.

Amintas Kral Mezarları

Fethiye Gezi Rehberi
Amintas Kral Mezarları

Fethiye’nin tarihi geçmişi hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için Fethiye’de tarihi yerler listesinin ilk sırasında Amintas Kral Mezarları gelir. 4. Yüzyılda inşa edilen bu anıt mezar sadece dış görünüşüyle sizi büyülemeye yetecek. İki sütunlu cephesi ile tarihe meydan okuyan Amintas Kral Mezarları, anıtın dışında içerisinde yer alan kayalara oyulmuş kral mezarları ile birlikte bizlere bölgenin geçmişte de popüler olduğunu göstermektedir. Tarih tutkunlarının beğenisini kazanacak Amintas Kral Mezarları saat 20:00’ye kadar ziyaretçi kabul etmektedir.

Kelebekler Vadisi

Fethiye Gezi Rehberi
Kelebekler Vadisi

1995 yılında doğal sit ilanı edilen ve coğrafi konumunun kendisine sağladığı avantaj ile dış dünyadan kendisini izole etmeyi başarmış Kelebekler Vadisi, Fethiye’deki doğal güzellikler içerisinde en dikkat çekicisidir. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan bu bölge, kamp ve doğa turizminin merkezidir. Sahip olduğu bu artılar aslında Fethiye’nin koyları arasında yer alan Kelebekler Vadisi’nin sahip olduğu kelebek habitatı ile öne çıkmasına neden olmaktadır. Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşımın sağlandığı Kelebekler Vadisi’nde gerçek olamayacak güzellikte manzara ve doğal yaşantının unutulmaz deneyimini yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kayaköy

Fethiye Gezi Rehberi
Karaköy

Tarihi M.Ö. 3. Yüzyıla uzanan Kayaköy günümüzde hayalet bir yerleşim birimini andırsa da yapıldığı dönemde Likyalılara ev sahipliği yapmış bulunmaktadır. Terkedilmiş görüntüsüne 1923 yılında yapılan mübadele ile kavuşmuş olan Kayaköy, Fethiye’de görülmesi gereken yerler arasında ürkütücü görüntüsü ile en sıra dışı yerlerden birisidir.

Tarihe olan merakınızı yapacağınız doğa yürüyüşü ile gidermek istiyorsanız Fethiye turunuzda Kayaköy’ü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.
•Kayaköy hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Kayaköy, Fethiye / Muğla
•Giriş Ücreti: 7 TL
•Konum bilgileri için tıklayın.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Rafting ve safari gibi Fethiye’de yapılabilecek aktiviteler için ev sahipliği yapan Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin sahip olduğu doğal güzellikler arasında önemli bir yere sahiptir. Bir çoban tarafından keşfedilen bu doğal güzellik 17 kilometre derinliği ve buz gibi suyu ile yaz sıcağında adrenalin tutkunlarının heyecanlarına serin bir karşılık veriyor. Saklıkent Kanyonu’nda doğa ile iç içe bir yürüyüş gerçekleştirerek veya buz gibi sularda rafting yaparak tatilinizde unutulmaz bir anı ekleyebilirsiniz.

Adalar

Fethiye Adalar
Adalar

Fethiye ziyaretlerinde doğanın ve insanlığın hazırladığı pek çok sürprizi keşfetmek istiyorsanız bölgede yer alan adaları ziyaret edebilirsiniz. Aralarında tarihi yerleşim kalıntılarının da yer aldığı Gemiler Adası başta olmak üzere Fethiye’deki adaları St. Nicholas Adası, Kızılada, Yassıca Adalar, Domuz Adası ve Tersane Adası olarak çoğaltmak mümkün. Günübirlik turların düzenlendiği Fethiye adalarında denizin tadını çıkartabileceğiniz gibi tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Fethiye Müzesi

Fethiye müzesi
Fethiye Müzesi

Fethiye’nin merak edilen tarihinde hızlandırılmış bir tarih yolculuğuna çıkmak isteyenlerin için Fethiye Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Antik çağdan Bizans dönemine kadar pek çok eserin sergilendiği müzede 2 ayrı sergi alanı bulunmaktadır. Fethiye’deki müzeler içerisinde Fethiye Müzesi’ni tercih ederek bölgenin yakın ve uzak tarihi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.
•Fethiye Müzesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Kesikkapı, Fethiye / Muğla
•Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.

Likya Yolu

Likya Yolu
Likya Yolu

535 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin ilk ve Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında yer alan Likya Yolu, Fethiye’de trekking yapmak isteyen ziyaretçilerin değişmez adresi olmaya devam ediyor. Adını aldığı Likyalıların ticaret rotası olan Likya Yolu, Antalya ile Fethiye Körfezi arasında yer almaktadır. Dünya’nın en ünlü trekking rotaları arasında yer alan Likya Yolu doğal güzelliklerle birlikte Olympos, Lmyrna, Simena, Myra, Phaselis ve İdyros gibi antik kentleri güzergahı içerisinde barındırıyor.

Kleopatra Hamamı Koyu

Fethiye Kleopatra Hamamı Koyu
Kleopatra Hamamı Koyu

Fethiye’de tarihi ve doğal güzellikler bir arada bulunmak istendiğinde Kleopatra Hamamı Koyu ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bizzat Kleopatra tarafından yapılan hamamın yer aldığı bölgeye Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşmak mümkün. Hamamın bir kısmının su altında olması bölgenin aynı zamanda dalış tercihleri için de önem verilen koylar arasında yer almasının nedenidir.

Babadağ

Babadağ
Babadağ

Fethiye’yi bir de gökyüzünden seyretmek isteyenler Babadağ’da buluşuyor. Ziyareti sırasında Fethiye’de yamaç paraşütü denemek isteyenler 1700 metre rakıma sahip Babadağ’da yer alan pistten kalkarak unutulmaz anlar yaşıyor. Fethiye’nin tüm güzelliklerine adrenalin dolu kuş bakışı göz gezdirmek isteyenler Babadağ’a uğramadan Fethiye turlarını sonlandırmamalıdır.

Kabak Koyu

muğla koyları
Kabak Koyu

Fethiye’deki koylar içerisinde ziyaretçilerin uğramayı ihmal etmediği Kabak Koyu eşsiz güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin tümünü etkilemeyi başarıyor. Denizin mavisi ile yeşilin en güzel halini bir arada buluşturmayı başaran Kabak Koyu’nda ayrıca Aladere Şelalesi yer almakta olup koyun sahip oldukları beklentileri aşmayı başarıyor. Aktivite açısından da Fethiye’nin en çok alternatifine sahip koyları arasında yer alan Kabak Koyu’nda yamaç paraşütü yapabilir, mağara ve yoga kampı ziyaretlerine katılabilirsiniz.

•Kabak Koyu hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Uzunyurt Köyü, Fethiye / Muğla
•Konum bilgisi için tıklayın.

Mavi Mağara

Fethiye Mavi Mağara
Mavi Mağara

Kabak Koyu’nun temiz denizinin altında yer alan Mavi Mağara, yerli ve yabancı ziyaretçilerin gözdesi olmayı başarmaktadır. Fethiye’de dalış yapılacak yerler denince akla gelen ilk adres olmayı başaran Mavi Mağara’da dalış yapmak, bir anlığına cennete gitmiş olabileceğinizi size düşündürmeyi başaracak.

Çalış Plajı

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Fethiye’nin denizine girmeye doyamadıysanız bir sonraki adresiniz Çalış Plajı olsun. Fethiye’de denize girilecek yerler arasında yer alan ve Caretta Carettalara da ev sahipliği yapması ile temizliğinden şüphe duymayacağınız Çalış Plajı’nda deniz, kum ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Bir kısmı çakıllı olan Çalış Plajı’nda çocuklarınız için kumlu bölge de bulunmakta olup Çalış Plajı’nın denizini de denemeden Fethiye’den dönmemelisiniz.

Paspatur Çarşısı

Paspatur Çarşısı
Paspatur Çarşısı

Fethiye’den ayrılmadan önce size bu unutulmaz deneyiminizi hatırlatacak hediyelik eşyalar almak için Fethiye’deki son durağınız Paspatur Çarşısı olacak. Listemizin sonunda yer alan Paspatur Çarşısı Fethiye’den ayrılmadan hemen önce ziyaret etmeniz gereken özel yerler arasında yer almakta. Fethiye’de alışveriş yapılacak yerler arasında çarşı içerisinde yer alan konumu ve bölgeye özgü hediyelik eşyada sahip olduğu çeşitlilik Paspatur Çarşısı’nı tercih sebebi yapmaktadır. Fethiye ile vedalaşmadan önce Paspatur Çarşısı’nı ziyaret ederek bir sonraki ziyaretinize kadar geçirdiğiniz özel anları hatırlatacak hediyelik eşyaları satın almadan ayrılmayın.

Fethiye Gezilecek yerler Listesi Video

Fethiye Gezilecek Yerler Haritası

Fethiye Gezi Haritası

Fethiye’de gezilecek yerler listemizi sizler için Google haritalar üzerinde de hazırladık. Fethiye gezi önerilerimizi Google haritalar üzerinde görüntülemek için tıklayın.

Fethiye’ye nasıl gidilir?

Fethiye’ye ulaşım için bir çok seçenek mevcut. Şehrin her kesiminden otobüs seferleri ile gelebilirsiniz. Muğla ile Fethiye arası mesafe ortalama 120 kilometredir. Eğer özel aracınızla gelmek isterseniz;

İstanbul – Fethiye arası yaklaşık 800 kilometre ve 9 saat sürmektedir.
Ankara – Fethiye arası yaklaşık 620 kilometre ve 7 buçuk saat sürmektedir.
İzmir – Fethiye arası yaklaşık 330 kilometre ve 4 buçuk saat sürmektedir.

Fethiye’ye uçakla gitmek isteyenler Dalaman havalimanı adına uygun uçak bileti bakabilir, havalımanından yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Fethiye’ye ulaşabilirler.

# Eğer yolunuz Muğla’ya düşerse daha önceden sizler için hazırladığımız Muğla’da Gezilecek Yerler adlı içeriğimizi kendinize rehber edinebilirsiniz.