Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi hakkında bilgiler
Galata Kulesi hakkında bilgiler

Galata Kulesi ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında ahşap bir fener kulesi şeklinde inşa ediliyor. Bizanslılar döneminde Büyük Burç olarak anılmaktaydı. Harçlı savaşları sırasında hasar görüyor ve 1348 yılında aynı yere Cenevizliler tarafından İsa Kulesi adıyla yığma taşlardan yeniden inşa edilmiştir.

Galata Kulesi 9 katlı olup, yerden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3.75 metre, iç çapı 8.95 metre, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton‘dur.

Galata Kulesi’nin isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle olup hakkında bir kaç rivayet bulunuyor. Bunlardan ilki zamanında Galyalılar‘ın buraya yerleşmesi ve isimlerinin onlardan alınması. İkincisi ise Bizans döneminde bu civarda sütçülük çok yaygınmış ve süt yeri anlamını taşıyan Galesü adının konulduğu söylenir.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi Tarihi
Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi’nin anahtarı 1453 yılında İstanbul’un fethiyle Fatih Sultan Mehmet‘e teslim edildi. Fatih, Galata kulesinin üzerinde yer alan Cenevizlilerin yerleştirdiği haçlı sivri külahı yıktırdı. Galata Kulesi Osmanlı’lara geçtiği günden bu yana hemen hemen yer yüzyılda tadilat gördü.

1510 yılında küçük kıyamet olarak anılan depremde gördüğü hasar, Murad bin Hayreddin tarafından onarıldı. Kanuni döneminde Kasımpaşa tersanesinde çalıştırılan Hristiyan esirlere ev sahipliği yaptı. III. Murad döneminde Galata Kulesi’nin tepesine rasathane (gözlem evi) kuruluyor. Ancak halkın tepkileri üzerine rasathane 1579 yılında kapatıldı.

1638 yılında Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden alınan kaynaklara göre; Dönemin bilginlerinden Hezarfen Ahmet Çelebi, yaptığı kanatlarla Üsküdar’a kadar uçtu. Ancak Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden başka hiç bir kaynakta yer almayan bu uçuşun, Galata Kulesi’nin efsanelerinden biri olduğu da düşünülüyor.

Galata Kulesi Efsaneleri

Galata Kulesi Efsanesi
Galata Kulesi Efsanesi

Bir çok efsanelere de konu olmuştur Galata Kulesi. En çok bilinenleri ise şunlardır.

1 Romalıların inançlarına göre kuleye ilk kiminle çıkarsan onunla mutlaka evlenirmişsin. Ancak çiften herhangi biri daha önce Galata Kulesi’ne çıkmışsa bu tılsım bozulur.

2 Diğer bir efsane olan konu ise Kız kulesi ve Galata Kulesi‘nin birbirlerine olan aşkıdır. İkilinin birbirine olan duyguları yüzünden yüzyıllara meydan okuduğu söylenir.

Galata Kulesi’ne Giriş

Galata Kulesi dokuz kattan oluşuyor. Giriş kapısından girildiğinde veznedar bölümüne giriş ücretini ödedikten sonra sizi salon kısmında mini bir Müze ve Padişah kostümleri ile hatıra fotoğrafı çekilebileceğiniz küçük bir stant karşılıyor. Kule’nin bir kısmını asansör ile çıkıyorsunuz. Restoran bölümüne ve terasa çıkmak için merdivenler kullanılıyor.

Galata Kulesi’nde Kahvaltı

Galata Kulesi Kahvaltı fiyatları

Galata Kulesi’nin dokuzuncu katı gündüzleri kafeterya olup kahvaltı hizmeti verirken, akşamları ise 20:00 – 00:30 arası restoran olarak hizmet veriyor.

Bu restoranın işletmesi önceleri cep yakan özel bir firmaya aitti. Günümüzde 1997 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Beltur tarafından işletilmektedir.

 Galata Kulesi Kahvaltı Kafeterya

Galata Kulesi Kahvaltı Çeşitleri 2020 Kahvaltı Ücretleri
Serpme Kahvaltı 38 TL
Çorba Çeşitleri 11 TL – 14 TL arası
Tost Çeşitleri 12 TL – 16 TL arası
Hamur İşleri 20 TL – 25 TL arası
Salatalar 12 TL – 25 TL arası
Ana Yemekler 17 TL – 31 TL arası
Tatlılar 13 TL – 18 TL arası
Tatlılar 14 TL
Şerbetler 9 TL
Soğuk İçecekler 3 TL – 12 TL arası
Çay – Kahve çeşitleri 6 TL – 13 TL

Galata Kulesinde yer alan Kafeterya’da kahvaltı için gittiğinizde 2020 yılı için sizi tabloda yer alan ücretler karşılayacaktır. Verilen fiyat aralıkları çeşide göre değiştiği için bu şekilde belirtilmiştir. Örneğin Sandviç ekmeğinde tost isterseniz 15 TL, Panini ekmeğinde isterseniz 16 TL, Kepek ekmeğinde isterseniz 12 TL ödeyeceksiniz. Menü oldukça kalabalıktır ve sayfayı taşırmasın diye bu şekilde yazmamın daha sağlıklı olacağını düşündük.

 Galata Kulesi Restoran

Galata Kulesi Akşam Yemeği Çeşitleri 2020 Akşam Yemeği Ücretleri
Vejetaryen Menü 12 TL – 16 TL arası
Deniz Ürünleri 41 TL
Salatalar 12 TL – 25 TL arası
Izgara ve Tava Çeşitleri 30 TL – 50 TL arası
Şefin Spesiyalleri 45 TL – 50 TL arası

Galata Kulesinde yer alan Kafeterya’da kahvaltı için gittiğinizde 2020 yılı için sizi tabloda yer alan ücretler karşılayacaktır. Verilen fiyat aralıkları çeşide göre değiştiği için bu şekilde belirtilmiştir. Örneğin Mevsim Salatası 12 TL iken Güveçte mantar Graten 16 TL‘dir. Menü oldukça kalabalık olduğundan bu şekilde ortalama bir rakam tablosu oluşturduk.
•Menüyü detaylı incelemek isterseniz beltur.istanbul sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dikkat Galata Kulesi bildiğiniz gibi her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Hal böyle ki kahvaltı ve akşam yemekleri için oldukça kalabalıktır. Bu yüzden yer bulmanız oldukça zor hal alıyor. Gitmek istediğiniz gün sizin için özelse önceden rezervasyon yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.
•Rezervasyon no: 444 66 44

Öneri Galata Kulesi haricinde çevrede oturabileceğiniz pek çok cafe tarzı mekanlar yer alıyor. Galata Kulesinin kalabalık olduğu zamanlarda oturmak için tercih edilebilir.

Galata Kulesi Teras Kısmı

Galata Kulesi Teras Bölümü
Galata Kulesi Teras Bölümü

Galata Kulesinin en üst bölümünde yer alan Teras kısmı İstanbul’un en güzel manzaralarından birini seyretme olanağı sağlar. Demir korkuluklar sayesinde manzaranın keyfini sevdiklerinizle güvenli bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Teras kısmı yükseklik sebebiyle esintilidir. Özellikle kış mevsimlerinde sıkı giyinmelisiniz. 360 derece seyir keyfi sunan Teras kısmı, Galata Kulesinin en çok ilgi gören bölümüdür.

Galata Kulesinden Görüntüler

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Tower
Galata Tower

Galata Kulesi Teras

Galata Kulesi iç kısım
Galata Kulesi iç kısım

Galata Kulesi, İstanbul
Galata Kulesi, İstanbul

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Tower – Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi Video Klibi

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
15 TL Ziyaret Saatleri
09:00 – 20:30 Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam bilet 15 TL
Öğrenci 7,5 TL
Yabancı Uyruklu 25 TL
0-4 yaş ve altı Ücretsiz

Galata Kulesi 2020 Giriş Ücretleri

Galata kulesi için 2020 yılı giriş ücret kişi başı 15 TL‘dir. Öğrenciler giriş için indirimden yararlanabilirler. Öğrenci giriş ücreti 7,5 TL‘dir. Galata kulesine Müze kart ile giriş yapılmıyor.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi haftanın yedi günü ziyarete açıktır. Galata Kulesi haftanın yedi günü ziyarete açıktır. Gün içerisinde 09:00 – 20:30 saatleri arasında dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Rezervasyonu olanlar saat 22:00‘a kadar restoran kısmında kalabilirler.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Özel araçla: Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile: Taksim’e giden toplu taşıma hizmeti veren araçlara binin. İstiklal caddesinin sonuna giderek 500 metre aşağıya inerek kuleye ulaşabilirsiniz.
Metro ile: Yenikapı/Hacıosman Güzergahına binin ve Şişhane durağında inin.
Adres: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul
İletişim: (0212) 293 81 80
•Konum bilgileri için buraya tıklayın.

Civarda Gezilecek Yerler

Eğer Galata kulesi gelmişseniz yakın civarda muhakkak görmenizi istediğimiz yerlere göz atmalısınız. Bunlar;
•Eminönü
•Galata Köprüsü
•Kapalı Çarlı
•Süleymaniye Camii
•Ayasofya Müzesi
•Yerebatan Sarnıcı
•Sultanahmet Camii
•Haydarpaşa Garı

» Eğer yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse İstanbul’da gezilecek yerler adlı konumuzu inceleyebilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.

 Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor 

Galata Kulesinde Müzekart Geçiyor mu? 

Galata kulesinde asansör var mı? 

Galata Kulesi çıkmak ne kadar? 

Galata Kulesinde ne var? 