Gökgemile Koyu Hakkında Bilgiler

Muğla’da gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz, Gökgemile Koyu, Kapıdağ Yarımadasının batı kısmında yer almaktadır. Dalaman’ın en sessiz koylarından biri olan Gökgemile koyu tekne turlarının uğrak noktasıdır.

Gökgemile Koyu’na, Fethiye’den kalkan tekne turlarıyla ya da Hamam Koyu’ndan yapılacak 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilmektedir. Yılın büyük bir kısmı güneşli olan bu koy tertemiz deniziyle yaz boyunca tatilcileri ağırlamaktadır.

Gökgemile Koyunda Yapılacak Aktiviteler

Gökgemile Koyu, diğer koylara göre daha sakin ve ıssız olması nedeniyle doğa severler için iyi bir trekking alanıdır. Doğayla denizin buluştuğu bu koyda uzun doğa yürüyüşleri yapılan aktiviteler arasındadır. Gökgemile koyuna yakın gezilebilecek yerler;
•Sarsala Koyu: Dalaman’a 12 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Yemyeşil bir doğaya sahip koyun muhteşem kumsalı yaz aylarında gezi tekneleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.
•Dalaman Çayı: Adrenalin sporlarıyla ilgilenen kişilerin uğrak noktasıdır. Uzunluğu 229 metreyi bulan Dalaman çayı doğal kireçtaşı ile beslenmesinden dolayı hem çok berrak hem de turkuaz rengindedir. Yerli ve yabancı birçok turist rafting sporu için burayı tercih etmektedir. Aynı zamanda çayı tekne turları ve kano ile dolaşmak da mümkündür.
•Ekincik Koyu: Köyceğiz’in Ekincik köyünde yer almaktadır. Çevresi orman ile kaplı, tertemiz bir denize sahiptir. Kumsalı küçük bir dere ile bölünmektedir. Koya gelen yatların için bir iskele bulunmaktadır.
•Hippokome Antik Kenti: Dalaman’a 30 kilometre uzaklıkta yer alan antik şehir 3 kaya mezarı ile çevrelenmektedir. İçerisinde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar vardır.
•Oktapolis Antik Kenti: Dalaman’ın Elcik, Kızılkaya ve Sabunlu köy sınırları içerisinde yer almaktadır. 8 şehir anlamına gelen antik kent Likyalılar döneminden kalmadır. Kaya mezarlarından oluşmaktadır.
•Delikli Kavak: Dalaman’a 47 km. uzaklıkta, Elcik-Bozbel mevkii arasında yer almaktadır. Adını yörede bulunan yaşlı bir kavaktan alan antik kentte kaya mezarları ve tarihi sur kalıntıları bulunmaktadır.
•Ardıçlı Tepe: Dalaman’a bağlı Bozbel’in batısında yer alan Çal deresi kenarında bulunan Ardıçlı Tepe eşsiz manzarası ve yemyeşil ormanıyla doğaseverlerin ilgi odağıdır.
•Kleopatra Hamamı: Teknelerin uğrak noktası olan bu koy berrak suyu ve tarihi hamam kalıntılarıyla turistlerin ziyaret etmeyi sevdiği bir yerdir.
•Dalyan: Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı tatil beldesinde İz tuzu plajı en çok ilgi gören yerler arasındadır. Dalyan’da bulunan ve cildi güzelleştirdiği söylenen Termal Çamur banyoları da birçok yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Dalyan bölgesinde yer alan Kaunos’lulardan kalma Kral Mezarları da tekne ile görülmesi gereken yerler arasındadır.
•Günlüklü Koyu: Fethiye-Göcek yolu üzerinde günlük ağaçlarıyla kaplı yoldan plaja ulaşılmaktadır. Kendine has doğası ve masmavi deniziyle her yıl birçok turisti ağırlamaktadır.
•Tlos Antik Kenti: Yaka Köyü sınırları içerisinde olan Tlos Antik kenti Likya’nın en önemli antik kentlerinden biridir. Antik kentte yer alan Kronos Tapınağı, tiyatro ve hamam kalıntıları görülmesi gereken yerler arasında yer alır.
•Sarıgerme Plajı: Dalaman’a 12 kilometre mesafede yer alan mavi bayraklı 7 kilometre uzunluğunda bir halk plajıdır. Denizin berrak ve sığ oluşu çocuklu ailelerin tercih etmesine neden olmaktadır.
•Letoon: Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan bu kutsal alan Likya’nın dini merkezi konumundadır. İçerisinde Leto, Apollon ve Artemis tapınakları yer almaktadır.

Gökgemile Koyu, nerede
Gökgemile Koyu, Dalaman

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gökgemile Koyu, Muğlanın en güzel plajlarına ve koylarına sahip olan Kapıdağ Yarımadası bölgesinde yer alıyor. Muğla’nın Dalaman ilçesinde yer alan Gökgemile Koyu, Muğla’dan yaklaşık 90 kilometre mesafe uzaklıkta yer alıyor.

Dalaman merkezden hareket eden toplu taşıma araçları ile bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer Fethiye bölgesinden gelecekseniz Koya tekne turları ile de ulaşmak mümkün.

# Bölgede bulunan gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelere katılmak istiyorsanız ve geceyi geçirmek için kalacak yer arıyorsanız buraya tıklayarak civardaki otelleri inceleyebilirsiniz.

# Akdeniz bölgesinde yer alan Muğla, Ülkemizde turizm şehirlerinden sadece bir tanesidir. Plajları ve koyları ile ünlü olan Muğla’da denize girilecek yerleri görmek için daha önceden hazırladığımız içerik bağlantısına tıklayabilirsiniz.