İLK DEFA GİDECEKLER İÇİN 10 ADIMDA PARİS!

Yılın her mevsimi görülmeye değer ender kentlerden biridir. İster sonbahar aylarında şehrin parklarında doğanın keyfini çıkarın, isterseniz yılbaşında benzersiz etkinliklere ev sahipliği yapan şehri baştan başa keşfedin.

Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biri olan Aşıklar Şehri, Işıklar Şehri ya da Romantizmin Başkenti olarak da bilinen ParisParis’in ışıklı caddelerinde alışveriş yapabilir, şehrin birbirinden özel müzelerini gezebilir, pek çok tarihi yapıyı keşfedebilir ve Paris’e özel şirinlikteki kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Paris’te görülebilecek yerlerin hemen hepsi aynı zamanda şehrin sembolü olan yapılardır. Yurtdışı Turları arasında en romantik destinasyonlardan biri olan Paris’in sembol yapılarını ve diğer güzellikleri sizler için sıraladım.

1-Notre Dame Katedrali

Katedralin en iyi görüntüsünü Seine Nehri’nde yapacağınız tekne turuyla elde edebileceğiniz yapı, nehrin kıyısında bulunan doğal bir ada üzerinde bulunmaktadır. Gotik mimarinin en ihtişamlı yapılarından biri olan katedral incelikli mimarisiyle eşsiz bir eserdir. Paris’in en önemli gezi noktalarından biri olan yapı ünlü yazar Victor Hugo’nun muhteşem eseri Notre Dame Kamburu ile bir kez daha ölümsüzleşmiştir. Katedralin zangocu kambur Quasimodo’nun güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’ya olan aşkını anlatan eser, katedralin dünya çapında tanınmasına da olanak tanımıştır. Katedralin her bir cephesi birbirinden eşsiz ayrıntılarla bezeli olduğu için geziniz esnasında birkaç saatinizi ayırmanız gerekecektir. Kulelerin, heykellerin ve eşsiz vitray çalışmalarının bulunduğu katedral şehirde görülmeye değer yapılardan biridir.

2-Versailles Sarayı

Versay SarayıAvrupa’daki en önemli yapılardan biridir. Bahçesinin büyüklüğü ve ihtişamı ilk bakışta dikkati çeker. 14.Louis tarafından yaptırılan sarayın pek çok bölümü bulunmaktadır. Saray, bir şapel, geometrik şekillerin yer aldığı bir bahçe, 14.Louis’in dinlenme yeri,  bir avlu, iki çeşme ve bir opera salonu bulunduran ender yapılardan biridir. Zarif mimarisiyle dikkat çekici saray, etkileyici görüntüsüyle şehrin görülmeye değer yerlerindendir.

3-Louvre Müzesi

Paris Turları’nın olmazsa olmazlarından olan Louvre MüzesiAvrupa’nın en çok ziyaretçi alan müzelerinden biridir. Özellikle ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin ölümsüz eseri Mona Lisa’ya ev sahipliği yapması nedeniyle ilgi çekicidir. Müze aynı zamanda dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Piramidi andıran görüntüsüyle hafızalara kazınan müze üç bölüme ayrılmıştır. Müzede Mona Lisa’dan Dantelci Kız’a, Medusa’nın Salı’ndan Milo Venüsü’ne kadar pek çok önemli eseri görebilmek mümkündür. Dünyanın en özel müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

4- Eiffel Tower

Fransa seyahatine katılıp Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmemek olmaz. Şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen kulenin manzarası Paris’i en iyi şekilde görebileceğiniz yerlerdendir. Kulenin fotoğrafını en iyi çekebileceğiniz yerlerden biri ise Trocadero Meydanı’dır. Özellikle akşam saatlerinde harika görüntüler elde edebilirsiniz. Antoine Bourdelle tarafından 1930 yılında yapılan kule şehrin simgesidir. Özel günlerde ışıklandırılan kulede hidrolik asansör sistemi bulunmaktadır. Aynı zamanda kulede bir şeyler atıştırmak isterseniz ünlü restoran Jules Verne sizin için iyi bir tercih olacaktır. Paris’i kuşbakışı görebileceğiniz bu muhteşem yapının hemen ardından şehrin diğer sembollerini keşfetmeye devam edebilirsiniz.

5-Champs Elysees

Dünyanın en büyük ve lüks bulvarlarından biri olan ŞanzelizeParis’in en çok ziyaret edilen caddelerinden biridir. Dünyaca ünlü moda devlerine ev sahipliği yapan cadde alışveriş için Paris’teki en önemli noktalardandır. Alışverişin yanı sıra pek çok güzel ve şık kafeye de ev sahipliği yapmaktadır. İki kilometre uzunluğundaki cadde aynı zamanda Paris’in en bilinen noktalarından biri olan Concorde Meydanı’na kadar uzanmaktadır. Pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği cadde günün hemen her saati hareketlidir.

6- Zafer Takı

Champs Elysees’in bir ucunda bulunan Zafer Takı, dünyanın en büyük anıtlarından biridir. Elli metre yüksekliğindeki yapıda 1.Dünya Savaşı’nda ölen askerlerin isimleri yazılıdır. Anıtın altında adı bilinmeyen bir askerin mezarının bulunduğu yönünde rivayetler de söz konusudur. Gaulle Meydanı’nın tam ortasında bulunan yapı şehrin Eiffel Tower’dan sonraki en önemli simgelerinden biridir.

7-Musée d’Orsay

Paris’in Louvre Müzesi’nden sonra en çok ziyaret edilen müzesi Orsay Müzesi’dir. Sanatın başkenti Paris dönemin en önemli sanatçılarının yetiştiği ve isimlerini duyurduğu kenttir. Özellikle empresyonist sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müze değerli sanat eserleriyle görülmeye değerdir. Müze, Monet’ten Cezanne’a, Van Gogh’tan Renoir’a kadar uzanan geniş bir koleksiyona sahiptir. İhtişamlı ve zarif mimarisiyle sizleri büyüleyecek ender müzelerden biri olan Orsay’ı Paris seyahatinizde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

8-Sacre Coeur Bazilikası

Şehrin Montmarte bölgesinde yer alan ünlü bazilikanın hikayesi oldukça ilginçtir. Rivayete göre iki ünlü Fransız iş adamı Fransa-Prusya savaşından Fransa galip çıkarsa bir kilise yaptıracakları vaadinde bulunurlar. Şehrin istiladan kurtuluşunu müjdeleyen ve 1914 yılında tamamlanan beyaz renkteki bu kilise şehrin pek çok noktasından rahatlıkla görülebilmektedir. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan bazilikada görülebilecek çok fazla şey bulunur. Özellikle dönemin sanatçılarının kilise içerisinde yapmış oldukları çalışmalar görülmeye değerdir.

9-Jardin des Tuileries

Paris söz konusu olduğunda park ve bahçelerinden söz etmemek olmaz. Dünyaca ünlü pek çok ressama ilham kaynağı olmuş bahçeleriyle tanınan Paris’in kalbinde yer alan Jardin des Tuileries ayrıcalıklı bir yere sahiptir. 25 hektarlık bir alana sahip olan bahçe hayranlık uyandırıcıdır. Birbirinden güzel heykellerle dolu parkın içerisinde bir de havuz bulunmaktadır. Sıklıkla Paris halkının bu havuzun etrafında toplanıp kitap okuduğuna tanık olabilirsiniz. Her mevsim başka güzellikler sunan park çocukların eğlenebileceği harika lunaparkıyla da ilgi çekicidir. Paris’i keşfederken dinlenmek isterseniz Jardin des Tuileries sizin için harika bir seçenek!

10-Çikolata mı Makaron mu?

Seçim yapmak zor. Paris’te sizi baştan çıkarabilecek sayısız dükkan bulunuyor. Bu mekanların hepsi makaron ve çikolatalarıyla dünyaca üne kavuşmuş yerler. Paris gezinize biraz mola verin ve mutlaka bu eşsiz tatları deneyin. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Birbirinden çeşitli ve değişik bu tatları kaynağında keşfetme imkanını kaçırmayın. Başta Pierre Hermé olmak üzere şirin mi şirin bu nostaljik dükkanları görmeden Paris’i keşfetmiş sayılmazsınız. Makaron mu çikolata mı? Sizin tercihiniz ne?

Umarım Paris seyahatiniz yaşamınızı renklendiren anlarıyla muhteşem geçer. Paris dışındaki Avrupa Turları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Keyifli yolculuklar dileriz.