İztuzu Plajı Hakkında Bilgiler

Muğla’da gezilecek yerler listemizde de yer alan İztuzu Plajı, Ortaca ilçesi sınırları içinde olup sit alanı olması nedeniyle bakir kalmış bir doğal güzellik olarak tanımlanabilir. Eşsiz deniz ve kumsallarıyla ön plana çıkan bu plaja ulaşım Dalyan üzerinden arabayla ya da tekne turlarıyla yapılabilir. Hatta akşam saatlerine kadar devam eden dolmuş hatları sayesinde toplu taşıma yoluyla da bu doğa harikasına ulaşmak mümkündür.

İztuzu Plajı sadece masmavi deniziyle değil aynı zamanda caretta caretta kamplumbağlarının üreme alanı olması sebebiyle dünyaca ünlüdür çünkü bu maalesef bu tür şu an tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

İztuzu Plajı, Muğla
İztuzu Plajı, Muğla

İztuzu Yapılacak Aktiviteler

İztuzu’nda yapılacak şeyler deniz ve kumun tadını çıkartmaktır elbette ancak oradaki kumsallar, onları ziyarete gelen misafirlerine sadece bunu sunmaz.

Şifaları dillerden dile dolaşan çamur banyosu imkanıyla da oldukça popüler olan kumsallarda her an bu banyoyu yapan bir turist grubuyla karşılaşmak mümkündür. Her ne kadar İztuzu Plağından yapılıyor olmasa da binilen her tekne turunda elbette bir durak çamur banyosu için uygun bir yerdir.

Binilen tekne turlarıyla sadece İztuzu etrafındaki değil aynı zamanda Dalyan ve ilerisindeki saklı cennetler yani koylar da ziyaret edilmektedir. Ancak her şeye rağmen belki de en güzel eylem caretta carettalarla aynı denizde yüzebilmektir.

İztuzu’nda Ne Yenir?

İztuzu Plajı Yeme İçme olanağı olarak pek fazla bir şey sunmamaktadır. Plaj içinde bulunan büfeden fast food tarzında pratik yiyecekler ya da atıştırmalıklar alınabilir ancak bunlar hem fiyat-kalite hem de doyuruculuk olarak tatmin edici olmamaktadır. Birçok ziyaretçi kendi getirdikleri ekmek arası yiyecekleri, meyveleri veya yemekleri tüketmektedir.

Yine İztuzu’na gidildiğinde tadılması gereken yemekler vardır. Turistler, bu yemekleri, plaja giderken ya da oradan dönerken yol üstündeki restoranlar yiyebilirler. Ünü sınırları aşan yiyecekse bir deniz ürünü olan mavi yengeçtir. Alışılmışın dışında olan rengiyle dikkat çeken bu yengeç türü çevre restoranlarca taze olarak servis edilebilmektedir. Çok faydalı olduğu söylenen bu yengeç türüne talepler en çok yabancı turistlerden gelmekteymiş.

İztuzu Plajı, Muğla
İztuzu Plajı, Muğla

İztuzu Konaklama

İztuzu kalacak yer bulma sıkıntılı bir bölgedir çünkü birince derece sit alanı olduğu için yapılaşmaya izin verilmemişir ancak bu şekilde doğal güzellikleri korunabilmiştir. Bunu yanı sıra, İztuzu Plajı’nda çadır kurmaya da izin verilmemektedir. Bu yüzden kamp tutkunları daha çok Dalyan tarafındaki kamp alanlarında kalıp İztuzu Plajı’na ulaşımları oradan sağlamaktadır.

Otelde veya pansiyonda kalmak isteyen turistler ise yine Dalyan bölgesinde her şey dahil hizmeti vermekte olan 5 yıldızlı otellerden oda-kahvaltı hizmeti veren pansiyonlara kadar birçok seçenek arasından tercihlerini yapabilirler.

Ayrıca, uzun süreli kalmayı planlayan ziyaretçiler apart kiralayarak tatillerini planlayabilirler. Bütçeye ve isteklere en uygun tercihi yapmak için ufak bir internet araştırması yeterlidir.

İztuzu Gezilecek Yerler

İztuzu Plajı, Muğla
İztuzu Plajı, Muğla

İztuzu çevresinde görülecek yerler, Kaunos Antik Kenti’yle başlar. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde de olan kaya mezarlarıyla ünlü bu tarihi şehirde başta tiyatro, hamam gibi yapılar olmak üzere birçok görkemli yapı vardır. Tatil sırasında uzak geçmişe de uğramak isteyen yerli ve yabancı turistler bölgeye geldiklerinde mutlaka bu antik şehre uğramalıdırlar.

Buraya ulaşım Dalyan’dan kalkan ve yaklaşık 10 dakika süren tur tekneleriyle sağlanmaktadır. Ancak ziyaretçileri bekleyen tek şey tarihi kalıntılar değildir. Aynı zamanda ihtişamlı ağaçlarla kaplı bol yeşillikli bir yürüyüş yolu vardır.

İztuzu hakkında bilinmesi gerekenler

İztuzu Plajı, Muğla
İztuzu Plajı, Muğla

Oldukça sığ bir koy olduğu için yüzme bilmeyenler veya çocuklar için uygun bir deneyim olacaktır.
•Caretta Carettalar üreme alanlarını belirlediğinde sahilin o kısmı insan geçişine kapatılmaktadır.
•Caretta Carettaları rahatsız etmemek için akşam belli bir saatten sonra sahile geçişe verilmiyor.
•Işık yakmak, ateş yakmak veya gürültü çıkartmak yasaktır.
•Ulaşım için dolmuş teknelerini tercih ederseniz dönüş için biletlerinizi kaybetmeme dikkat edin.

Bun yasakların tamamı kaplumbağaları rahatsız etmemek içindir. Eğer daha rahat bir zamanda ziyaret etmek isteyen varsa caretta carettaların üreme takvimine bakarak karar verebilir.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri
08:00 – 20:00 Kapalı Günler
yok

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Otopark ücreti 10 TL
Şezlong ve şemsiye 20 TL

İztuzu Plajına yaya girişi için ücret talep edilmiyor, ancak araç başı 10 TL otopark parası alınıyor. Bunların dışında Şezlong ve şemsiye içinde ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. İkisi için ortalama 20 TL gibi bir rakam veriyorsunuz.

İztuzu Plajına girişler sabah 08:00 saatlerinde başlayıp 20:00 saatlerine yakın kapatılıyor. Kapanış saatinden sonra içeriye girmeniz ne yazık ki mümkün değil.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

İztuzu Plajı nerede ve nasıl gidilir?

Muğla’nın en güzel plajları arasında yer alan İztuzu Plajı‘na gitmek isteyenleri iki seçenek bekliyor. Bunlardan ilki ve tercih etmeniz gereken güzergah olan Dolmuş tekneleri. Öğleden sonra başlayan tekne seferleri akşam 18:00‘e kadar hizmet vermektedir. Yaklaşık 40 dakika süren bu yolculuk oldukça keyiflidir.

İkinci seçenek ise Dalyan beldesinden İztuzu plajına hareket eden toplu taşıma araçlarıdır. Ptt binasının hemen önünden hareket eden araçlar yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrası sizi Plaja ulaştıracaktır.

Kendi özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız aşağıda verdiğim konum bilgilerini cihazınızda çalıştırın ve sorunsuz devam edin.
•Adres: Dalyan, Ortaca / Muğla
•Konum bilgileri için tıklayın.