Kız Kulesi Hakkında Bilgiler

» Bir çok duvar afişlerini ve kartpostal kapaklarını süsleyen Galata kulesi ve Kız Kulesi‘ni duymayanımız yoktur herhalde. Artık İstanbul‘un Simgesi haline gelmişlerdir.

» Rivayete göre Kız Kulesi milattan önce 5. yüzyılda, Yunanlılar tarafından yapılmıştır. Sürekli restore edilip günümüze kadar ayakta durmayı başarmış nadir yapıtlardandır.

» 1995 yılında açılan ihaleyi kazanarak 49 yıllığına kiralayan Hamoğlu Holding, kalan 38 yıllık kullanımını satışa çıkarmıştır.

» Bayrak direği ile birlikte yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olup, 1255,85 m2 yüz ölçümüne sahiptir.

Kız Kulesi Denizin Üstünde Nasıl Duruyor?

Kız Kulesi kayalıkların üzerinde durmaktadır. Bu kayalıklar zamanında Asya sahillerine bağlıymış ve anlatılanlara göre doğa şartları ve dalgalar bu kayalığı tahrip edip, karadan kopartmış.

Kız Kulesi Efsaneleri

İstanbul’un meşhur Kız Kulesi hakkında bir çok efsane bulunmaktadır.

Sepetteki Zehirli Yılan Efsanesi : Kalede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşıyormuş. Sultan rüyasında, bir rivayete göre falında biricik kızının yılan tarafından sokulması sonucu öldüğünü görür. Kaleyi bu yüzden yaptırır. Çok etkilenmiş olacak ki kaleye yılan girmesin diye süt ve su tedarikini beton borular yardımıyla yapıyormuş. (boru kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.)

Bu şekilde uzun bir süre yaşamışlar. Yıllar yılları kovalamış ve bir gün Sultan ateşli hastalığa yakalanmış. Ülkenin en iyi hekimleri Sultanı iyi etmek için seferber olmuş. Sultan eski sağlığına kavuşunca pek çok yerden armağanlar yollanmaya başlar. Yollanan hediyeler arasında bir Üzüm sepeti içerisinde saklı bir yılan vardır ve Üzüm sepetinin içine gizlenmiş olan yılan, o gece hanım sultanı zehirleyerek ölümüne neden olur.

Battal Gazi Efsanesi : Hikayeye göre, Battal Gazi’nin Üsküdar kıyılarında bu kadar uzun süre kalmasının asıl nedeni, Tekfurun kızına aşık olmasıdır. Üsküdar Tekfuru, Battal Gazi‘nin korkusu ile kızını, hazineleri ile birlikte kuleye kapatır. Şam seferini tamamlayarak Üsküdar’a dönen Battal Gazi, kayık ile Kızkulesi‘ne gelerek, Tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Kız Kulesi içi
Kahvaltı Fiyatları ve Menü

Menü & Müze
Hafta içi 50 TL
Hafta sonu 80 TL

Hafta içi Kahvaltı Tabağı: Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Dil Peyniri, Domates, Salatalık, Sosis, Salam, Dana Jambon, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin, Tereyağı, Bal, Reçel Çeşitleri, Haşlanmış Yumurta, Peynirli Su Böreği, Kızarmış Sosis.

Hafta Sonu Serpme Kahvaltı: Beyaz peynir, Kaşar peyniri, Dil peyniri, Çeçil peyniri, Otlu peynir, Siyah ve Yeşil zeytin, Macar salam, Dana Jambon, Domates, Salatalık, Tereyağı, Kaymak, Bal, Çilek reçeli, Kayısı reçeli, Çikolatalı fındık ezmesi, Kuru kayısı, Ceviz, Açma, Simit, Poğaça.
•Sıcaklar: Su böreği, Sosis tava, Rulo omlet, Sucuk tava
•İçecekler: Limitsiz çay ve Filtre kahve

# Serpme Kahvaltı sadece Cumartesi ve Pazar günleri servis edilmektedir.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
20 TL Ziyaret Saatleri
09:00 – 19:00 Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam bilet 20 TL
Öğrenci / 60 yaş üstü 10 TL

Kız Kulesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kız kulesi için 2020 yılı giriş ücreti yetişkinler için 20 TL‘dir. Öğrenci ve 60 yaş üstü yaşlılar için 10 TL‘dir. Haftanın yedi günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri & Restaurant

Kız Kulesinde haftanın 7 günü hizmet veren bir restoran ve bar bulunuyor. Restoranda Akşam yemeği, Öğlen yemeği ve Kahvaltı servisi yapılmakta. Kahvaltı servisi hafta içi 09.00, hafta sonu 10.00’da başlayıp; 13.00’da sona eriyor. Öğle yemeği servisi ise 12.00’dan itibaren başlıyor.

Aşırı ilgi gören Kız Kulesine resmi sitesinden Online Rezervasyon yaparak yerinizi önceden ayırtabilirsiniz. Ayrıca özel davet, Düğün ve organizasyonlarınızda Kız kulesi’ni kapatabilirsiniz.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Kız Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi, Üsküdar’da Salacak Sahilinin 200 metre kadar açığında yer alıyor. Kuleye Salacak’tan veya Kabataş’tan kalkan tekneler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
•Konum bilgileri için tıklayın.
•Salacak / Üsküdar = Kız Kulesi: 09:15 – 18:30 / 15 dakika’da bir sefer
•Kabataş = Kız Kulesi (hafta içi): 12:00 – 18:00 / 1 saat’de bir sefer
•Kabataş = Kız Kulesi (hafta Sonu): 10:00 – 18:00 / 1 saat’de bir sefer

İletişim Bilgileri
Adres: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Telefon: +90 (216) 342 47 47
Fax: +90 (216) 495 28 85
E-mail : [email protected]

» Eğer Yolunuz İstanbul ve Çevresine düşerse İstanbul’da gezilecek yerler adlı konumuzu inceleyebilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.