Marmaris Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer (Detaylı)

Marmaris’te gezilmesi gerekli yerler ülkemizin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Marmaris’in bilinen ünlü koy ve plajlarının yanı sıra eğlence, sağlık ve kültür turizmine yönelik alternatifler içerecek şekilde sizler için özenle hazırlandı. Ormanlarla bezenmiş masmavi denizi ve tertemiz sahili ile her yıl yerli ve yabancı on binlerce turiste ev sahipliği yapan Marmaris’in bilinen ve bilinmeyen tüm güzelliklerini keşfetmeye hazır olun!

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi

Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi – foto: teknisyenarif

İyonlar tarafından M.Ö .1044 yılında yapıldığı bilinen Marmaris Kalesi, Marmaris’te gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Yapıldığı tarihten sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilenen kaleye son restorasyon 80’li yıllarda gerçekleştirilerek 1991 yılından itibaren müze olarak hizmet vermeye başladı. 18 oda, çeşme ve arktan oluşan kale günümüzde bünyesinde yer alan Marmaris Müzesi ile birlikte ziyaretçi kabul etmeye devam etmektedir.

Helenistik Dönem ile birlikte Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerin sergilendiği Marmaris Kalesi’ni ziyaret ederek bölgenin tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tarih boyunca insanlığın Marmaris’e olan ilgisinin günümüzden aşağı kalır yanının bulunmadığını görerek doğru bir tatil tercihinde bulunduğunuzu anlayarak Marmaris’i keşfetmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
•Marmaris Kalesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Tepe, Marmaris – Muğla
•Giriş ücreti: 14 TL
•Konum bilgileri için tıklayın.

İçmeler Plajı

muğla içmeler halk plajları
İçmeler Halk Plajı

İçmeler Halk Plajı, Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi Marmaris her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmakta olup bu yoğun turist ziyaretlerinin ilk amacı şüphesiz Marmaris’in berrak ve masmavi denizidir. Marmaris’te denize girilecek yerler arasında bilinen en meşhur plaj sadece 8 kilometre uzakta bulunan İçmeler Plajı’dır.

Denize girmek isteyen Marmaris ziyaretçilerinin popüler noktaları arasında yer alan İçmeler’de denize girmek dışında su sporlarıyla keyifli anlar yaşayabilir, bölgede bulunan tepede gün batımı manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Marmaris ziyaretlerinizde yolunuz İçmeler’e düştüğünde plajla birlikte bahsettiğimiz aktiviteleri denemeyi unutmayın.
•İçmeler Halk Plajı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
•Adres: İçmeler, Marmaris / Muğla
•Konum bilgileri için tıklayın.

Loryma Antik Kenti

Loryma Antik Kenti
Loryma Antik Kenti

Marmaris’in tarihi boyunca pek çok uygarlığa yaptığı ev sahipliğini yerinde görmek isteyenler için Loryma Antik Kenti, Marmaris’teki tarihi yerler içerisinde en dikkat çekicisidir. Hakim bir tepe üzerine kurulan ve içerisinde kale, nekropol, sarnıçlar ve kutsal alanlar barından Loryma Antik Kenti’ne tekne ile ulaşılabilmektedir.

M.Ö. 7. Yüzyıla uzanan tarihiyle bölgenin öneminin oldukça eski zamanlara uzandığının kanıtı niteliğinde olan Loryma Antik Kenti ziyaretinizde tarihi güzelliklerle geçireceğiniz gizemli anların dışında yeşil ve mavinin büyüleyici güzelliğini yaşama şansı elde edeceksiniz. Konum itibari ile yamaçta yer alan antik kent kültür ve doğa turizmi ihtiyacınızı size birlikte sunarak ayırdığınız vaktin her bir dakikasının boşa gitmediğini sizlere hissettirmeyi başaracak.

Dalyan

iztuzu plajları
İztuzu plajı

Marmaris’e 80 kilometre mesafesi bulunmasına karşın Marmaris’teki turistik yerler içerisinde en çok ziyaretçi alan beldeler arasında yer alan Dalyan, 2008 yılında The Times Dergisi tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı ödülünün sahibidir. Sahip olduğu unvan neticesiyle yabancı turistlerin de yoğun ilgisiyle karşılaşan Dalyan’da plaj, antik şehir, kaya mezarlar, çamur banyoları ve doğal güzellikler bir arada sizleri beklemektedir.

Cennetten bir köşeyi andıran Dalyan’a kalkan günü birlik tekne turlarına katılarak Caretta Carettaların yumurta bıraktığı İztuzu Plajı’nda denize girebilir, Kaunos Antik Şehri içerisinde tarihi bir seyahate çıkabilirsiniz. Yeniden Marmaris’i keşfetmeye dönmeden önce bol oksijeni ciğerlerinize doldurduğunuzdan emin olmadan Dalyan’dan ayrılmayın.
•İztuzu Plajı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Çandır, Ortaca / Muğla
•Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
•Otomobil Giriş: 10 TL
•Konum bilgileri için tıklayın.

Kleopatra (Sedir) Adası

Kedrai Antik Kenti
Sedir Adası

Marmaris’e sadece 16 kilometre mesafede bulunan Kleopatra Adası, denize girmek isteyen turistlerce en çok tercih edilen bölgeler arasındadır. Ada içerisinde yer alan Kleopatra Plajı ile birlikte Helenistik ve Roma Dönemi’nden kalma eserler ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

M.Ö. 1000 yıllarına dayanan tarihinden ziyade Kleopatra Adası’nın hikayesi ilgi çekicidir. Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı komutan Antonius’un büyük aşkının yaşandığı bölge olarak bilinen Kleopatra Adası adını bu büyük aşktan almaktadır. Sedir Adası olarak da bilinen Kleopatra Adası altın renginde kumları ve tarihe mal olmuş hikayesiyle Marmaris’te görülmesi gereken yerler arasında yer almaya hak kazanmaktadır.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı
Hafsa Sultan Kervansarayı

Osmanlı Dönemi’nin Marmaris’e armağanı olan Hafsa Sultan Kervansarayı, bölgede bulunan en önemli Osmanlı Dönemi eseridir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından validesi Hafsa Sultan için yaptırılan kervansaray tarihi öneminin dışında hediyelik eşya satış merkezi olarak Marmaris’te hediyelik eşya satılan yerler arasında yer almaktadır. Rodos seferi sırasında konaklama ihtiyacına karşılık veren Hafsa Sultan Kervansarayını ziyaret ederek Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Turunç Plajı

Turunç Halk Plajı
Turunç Halk Plajı

Marmaris’e 21 km mesafede bulunan Turunç Mahallesi’nde yer Turunç Plajı, denize girilebilecek en güzel bölgeler arasında yer almanın yanında su altında bulunan çok sayıda mağara nedeniyle Marmaris’te dalış yapılan yerler arasında en çok tercih edilen noktalardan bir tanesidir.

Mavi Bayrak ödüllü Turunç Halk Plajı denize girilmek için Marmaris’teki doğru noktalardan bir tanesidir. Berrak ve temiz denizinin yanı sıra ağaçların süslediği Turunç Plajı’nda güzel zaman geçirebilirsiniz. Bölgede yer alan yüksek hizmet kalitesine sahip restoranlarda beğeneceğiniz lezzetleri tatma fırsatını da değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Bozburun

Bozburun
Bozburun

Marmaris’e 50 kilometrelik mesafede yer alan Bozburun, doğallığın her halini yaşamak isteyen tatil severlerin planları içerisinde yer almalıdır. Marmaris’te doğa yürüyüşü yapılacak yerler arasında yer alan Bozburun, trekking ve bisiklet sporunun beşiği haline gelmektedir. Yoğun turist nüfusunun bulunmadığı Bozburun’da doğal köy yaşantısının izleri günümüze kadar korunarak yaşatılmaya devam etmektedir.

Bozburun çiçek ve çam balı üretiminde Marmaris bölgesinin merkezi konumundadır. Trekking yapmanın ardından kaybettiğiniz enerjiyi tamamen doğal çam veya çiçek balı ile geri kazanabilir, köy kahvaltısı yapılacak mekanlarda organik köy kahvaltısıyla özlediğiniz lezzetlerden esintiler bulabilirsiniz.

Hisarönü

Hisarönü Koyları ve plajları
Hisarönü Koyu

Marmaris sağlık turizmi için de önemli merkezler arasında yer almakta olup bu özelliğini astım ve kalp hastaları için şifa kaynağı olduğu söylenen Hisarönü’ne borçludur. Yörük yerleşim bölgesi olarak bilinen Hisarönü sakin ve temiz plajı ile güneşlenmek için seçebileceğiniz doğru noktalar arasında yer alır.

Şifa bulmanın yanında Marmaris’te en güzel manzaralı mahalleler arasında yer alan Hisarönü’nde sizi unutulmaz bir görsel şölen beklemektedir. İri taneli kumlara sahip plajın tadını çıkarmanın ardından Hisarönü’nün sizlere sunduğu bu görsel şölenin tadını çıkartarak gününüzü huzurlu ve dinlenmiş bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Barlar Sokağı

Marmaris Barlar Sokağı
Marmaris Barlar Sokağı

Marmaris gece hayatı bölgenin sahip olduğu önemli bir avantajdır. Eğlence garantili partilerin düzenlendiği, sabaha kadar müzik ve dansın devam ettiği Marmaris’te barlar sokağında gecelerinizi şenlendirebilirsiniz. Her çeşit müzik zevkine hitap edecek mekanların yer aldığı Marmaris’te sıkılmak aklınızın ucundan geçmeyecek.

Marmaris’te gece hayatı daha çok diskolar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Düzenlenen köpük partileri tüm gece boyunca eğlenceyi en üst seviyede yaşamanıza sebep olacak. Gündüz saatleri için Marmaris’te sahip olduğunuz pek çok alternatif bulunsa da gecelerinizi barlar sokağının dışında geçirmeyi aklınıza bile getirmeyin.

Günnücek Milli Parkı

Yaklaşık 30 bin hektar alana sahip olan Günnücek Milli Parkı 1996 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Milli parkın içerisinde çok sayıda ağaç türüne rastlayabilirsiniz. Ayrıca Antik Phy Kenti, Amos kentinin kalıntılarınada içerisindedir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Tarih severlerin Marmaris’te gezilecek müzeler tercihleri arasında yer alan Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, 2005 yılında işadamı Ahmet Urkay tarafından yaptırılmıştır. 3000’den fazla arkeolojik ve etnografik eserin sergilendiği müzede Marmaris tarihi ile ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Eski Çarşı

Marmaris merkezde yer alan Eski Çarşı Marmaris’te alışveriş yapılacak yerler arasında haftanın her günü ilgi gösterdikleri merkezlerin başında gelir. Tarihi Bedestan olarak bilinen çarşıda halen ipek, deri ve halı satışı yapılmakla birlikte Marmaris’e özgü organik lezzetlerin ve hediyelik eşyaların satışta olduğu dükkanlar da çarşıda bulunmaktadır. Marmaris ile ilgili tatil dönüşünde yanınızda götürmek isteyeceğiniz pek çok şeyi Eski Çarşı’dan temin edebilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi
Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi yaz aylarında oldukça ziyaretçi ağırlamakta ve turizm açısından bilinen bir yerdir. Yazın kavurucu sıcaklığında buraya gittiğinizde huzur bulursunuz. Şelalede serinlerken bir yandan da çevrede bulunan cafe tarzı yerlerde de karnınızı doyurabilirsiniz.

Marmaris Tanıtım Videosu

Marmaris Gezilecek Yerler Haritası

Marmaris Gezi Haritası
Marmaris Gezi Noktaları

Marmaris’de gezilecek yerler listemizi sizler için Google haritalar üzerinde de hazırladık. Marmaris gezi önerilerimizi Google haritalar üzerinde görüntülemek için tıklayın.

Marmaris’e nasıl gidilir?

Marmaris’e nasıl gidilir
Marmaris Nerede, nasıl gidilir?

Marmaris’e gitmek diğer tüm il ve ilçelere gitmek kadar kolaydır. Ülkemizin her yerinden Muğla otobüs seferleri aracılığı ile Marmaris’e ulaşabilirsiniz.

Marmaris’e uçakla gelmek isteyenler bu bölgeye ulaşmak için en yakın Dalaman Havalimanı için uygun uçak biletleri bakabilirler. İstanbul – Dalaman Havaalanı ara uçuş süresi 1 saat 10 dakikadır.

Eğer Marmaris’e özel aracınız ile gelmek isterseniz bazı noktalar için mesafe bilgileri şu şekildedir;

Muğla – Marmaris arası yaklaşık 63 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
İstanbul – Marmaris arası yaklaşık 738 kilometre ve 8 saat 35 dakika sürmektedir.
Ankara – Marmaris arası yaklaşık 633 kilometre ve 8 saat 15 dakika sürmektedir.
İzmir – Marmaris arası yaklaşık 264 kilometre ve 3 saat 20 dakika sürmektedir.

# Eğer yolunuz Muğla’ya düşerse daha önceden sizler için hazırladığımız Muğla’da Gezilecek Yerler adlı içeriğimizi kendinize rehber edinebilirsiniz.