Milas’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer (Detaylı)

Milas’ta gezilecek yerler büyük ölçüde kültür turizmi meraklılarına hitap etmektedir. Çoğunluğu Milas’ın antik kentlerinin yer aldığı gezilecek yerler listemizde doğal güzellikler ve denize girilecek yerler de yer almaktadır. Milas’ın tarih boyunca pek çok millete neden ev sahipliği yaptığını gösteren listemiz iyi bir tatilden beklentilerini yüksek tutan herkesin beklentilerinin üzerinde bir tatil geçirmesini garanti ediyor.

Milas Müzesi

Milas Müzesi
Milas Müzesi

Yapımın ardından geçen 4 yıllık eser toplama süresi ardından 1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesi, ziyaretçilerini Milas tarihinde kronolojik bir sıra ile tarih turuna çıkartır. Milas’ta gezilecek müzeler listesinin ilk sırasında yer alan Milas Müzesi’ne halen yeni eserler katılmaya devam etmektedir. İki katlı bir binada hizmet veren Milas Müzesi’nin ayrıca açık hava sergi alanı da bulunmakta olup Milas’ta gerçekleştirilen kazılarda elde edilmiş olağanüstü güzelliğe sahip eserlere göz atarak Milas turu öncesi tarih bilginizi yenileyebilirsiniz.

Milas Evleri

Milas Evleri

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında Milas’ta yakın tarihe ait eserler de ilginizi çekmeye adaydır. Yapımı 19. Yüzyıla dayanan tarihi Milas Evleri restore edilmesinin ardından meraklı ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Milas hakkında fikir edinmenizi kolaylaştıracak olan Milas Evleri kendine has mimari özellikleri ile sizi geçmişinize götürmeyi başaracak.

Evlere girişin avludan yapıldığı Milas Evleri 2 katlı olarak inşa edilmiş olup ahşap çıkmalarla desteklenerek bir bütün olarak görülesi bir mimari güzelliği ziyaretçilerine sunar. Zemin katlarının depo veya kiler olarak kullanıldığı Milas evlerinde girişler genellikle avludan olmak üzere zeminden yapılmakta olup kimi evlerde üst kattan ahşap merdivenle giriş gerçekleştirilmektedir. Milas’ta görülmesi gereken yerler arasında yer alan Milas Evleri’nde dolaşırken şehir hayatının stresinden uzaklaşarak tatiliniz için dingin bir ruh hali yakalayabileceksiniz.

İncirliin Mağarası

İncirliin Mağarası
İncirliin Mağarası

Tarihi M.Ö. 6000’li yıllara dayanan İncirliin Mağarası, Milas’taki doğal güzellikler içerisinde en çok dikkat çeken yerlerin başında gelir. Bir bölümünde halen yarasaların yaşadığı bu mağaradaki görsel şöleni hafızanızdan hayatınız boyunca çıkartamayacaksınız.

Zeytinkuyu Plajı

Zeytinlikuyu Plajı
Zeytinlikuyu Plajı

Milas’ta denize girilecek yerler konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa Zeytinkuyu Plajı’nı hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. Milas’a yaklaşık 30 kilometre uzakta bulunan Zeytinkuyu Plajı bir halk plajı olup yeşillikler içerisinde yer almaktadır. Çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği plajda yer alan tesislerden şemsiye ve şezlong temin ederek gün boyu deniz, kum ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Beçin Kalesi

Beçin Kalesi
Beçin Kalesi

Beçin Kalesi, Bizans Dönemi’nde yapılan Beçin Kalesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Milas’ta gezilecek tarihi yerler listesinde yer almaya hak kazanmaktadır. 200 metre rakıma sahip bir kayalık alanda yükselen kalede hoş bir Milas manzarası ile karşılaşabilirsiniz.

Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti
Labranda Antik Kenti

M.Ö. 5. Yüzyıla uzanan tarihi ile en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Labranda Antik Kenti, Milas’a yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alır. Kutsal bir kent olan Labranda adını bir savaş aleti olan çift ağızlı baltadan almaktadır. Günümüzde kalıntılarının büyük ölçüde korunduğu bu antik kent ile Milas’ın uzak tarihi hakkında fikir veren pek çok detayın yanında kutsal alanların tümünde yer alan mistik havanın huzuru ile stresinizden uzaklaşabilirsiniz.
•Labranda Antik Kenti hakkında detaylar için tıklayın.
•Adres: Kargıcak, Milas / Muğla
•Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
•Konum bilgisi için tıklayın.

Bafa Gölü

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Antik dönemde Ege Denizi’ne ait bir körfez olmasına karşın günümüzde akarsuların etkisi ile göle dönüşmüş olan Bafa Gölü antik kentlere komşudur. İçerisinde gözlemlenen endemik kuş türlerinin yanı sıra göl manzarası ve doğal yapısı Bafa Gölü’ne yapılan ziyaretlerde manzaradan fazlasını vermektedir.

Trekking ve dağcılık aktiviteleri için önemli bir bölge olan Bafa Gölü’nün olduğu bölge Milli Park ilan edilmiştir. Manzara, temiz hava, doğallık ve aktiviteyi bir arada buluşturan Bafa Gölü’nü ziyaret etmeden Milas gezinizin eksik kalacağını unutmayın.

Euromos Antik Kenti

Euromos Antik Kenti
Euromos Antik Kenti

Milas merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Euromos Antik Kenti, Asya kıtasının en iyi korunmuş Zeus Lepsynos Tapınağı’nı bünyesinde barındırır.

Mistik havasıyla geçmiş günlerindeki kutsal önemini ziyaretçilerine hissettiren bu antik kentte tapınak kalıntılarının dışında hamam, tiyatro ve sur kalıntıları da yer almaktadır. Milas’taki tarihi yerler içerisinde en özel yere sahip Euromos Antik Kenti meraklılarının büyük ilgisini çekmeyi başaracaktır.
•Euromos Antik Kenti hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
•Giriş Ücreti: 5 TL
•Ziyaret saatleri: 08:00 – 17:00 saatleri arasında
•Konum bilgileri için tıklayın.

Firuz Bey Cami

Firuz Bey Cami
Firuz Bey Cami

1394 yılında bölgede hüküm süren Menteşeoğulları Beyliği tarafından yapılan Firuz Bey Cami, bünyesinde yer alan pek çok mimari detay ile Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde yer almayı hak etmiş bir İslam dönemi eseridir. Kubbesinin kurşun kaplandığı ve mavi damarlı mermerler kullanılarak inşa edilen dış cephesiyle ziyaretçileri büyülemeyi başaran Firuz Bey Cami, Milas’taki İslami eserler arasında en çok ilgi çeken eserdir.

Milas Pazarı

Milas Pazarı
Milas Pazarı

Salı günleri kurulan Milas Pazarı, Milas’a özgü yerel lezzetler ile birlikte bölgede yetişen tarım ürünlerinin içerisinde yer aldığı renkli bir semt pazarıdır. Yöreye özgü zeytin, peynir ve organik balların en lezzetli örneklerine rastlandığı Milas Pazarı’nda Milas halkının el imalatı ürünlerinden satın alma şansı elde edebilirsiniz.

Meşhur Milas Halı’sının en güzel ve kaliteli örneklerine rastlayacağınız Milas Pazarı’nda ayrıca el dokuması örtüler, heybeler ve keçeden yapılan eşyalar sevdiklerinize hediye etmek için özel bir koleksiyona sahip olmanızı sağlayacak. Sıcak kanlı Milas halkı ile de kaynaşma şansı bulacağınız Milas Pazarı’nı Salı günleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti
Herakleia Antik Kenti

Milas’ın Helenistik ve Roma dönemlerine ışık tutan Herakleia Antik Kenti, Milas’taki özel yerler arasında yer alır. Bafa Gölü kıyısında yer alan bu antik kent M.Ö. 1 Yüzyıl sonrası Hristiyan kesişlerin saklanma gereksinimlerine hizmet etmiştir. İlgili tarih öncesi önemli bir kıyı şehri olan antik kente yapacağınız ziyaretlerde içerisinde yer alan Athena Tapınağı’nı da gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Ören Sahili

Ören Sahili
Ören Sahili

Taşlık bir sahile sahip olmasına karşın Milas’ta denize girmek isteyenlerin akınına uğrayan Ören Sahili, tertemiz denizi ve oldukça büyük kumsalıyla ziyaretçilerine deniz keyfini sonuna kadar yaşatmaktadır. Hemen karşı kıyısında uzanan dağların büyüleyici manzarasıyla birlikte ister Ören Sahili’nde denize girebilir, isterseniz manzara karşısında güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

İasos Antik Kenti

İasos Antik Kenti
İasos Antik Kenti

Milas’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan İasos Antik Kenti, Santorini adasında yer alan Tera yanardağının patlamasının ardından lavlar altında kalsa da günümüze görülmesi kalan kalıntıları ulaşmayı başarmıştır. M.Ö. 3000’li yıllara dayanan tarihe sahip antik kente Yunan, Roma ve Bizans dönemine ait izler yer almakta olup ziyaretçilerine üç farklı kültürü sunmayı başaran ender Milas’ta tarihi yerler arasındadır.

Milas tarihini yansıtan en önemli tarihi bölgeler arasında yer alan antik kenti ziyaret etmeden Milas’ın neden tarih boyunca bu denli önemli bir yerleşim alanı olduğu konusunda düşünceleriniz hep eksik kalacaktır.
•İasos Antik Kenti hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
•Adres: Kıyıkışlacık – Milas – Muğla
•Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.

Yediler Manastırı

Yediler Manastırı
Yediler Manastırı

7. Yüzyılda yapıldığı bilinen Yediler Manastırı, Hristiyanlar için özel anlam içerir. İçerisinde Hz. İsa ve 12 havarisinin fresklerinin bulunduğu manastıra yabancı turistlerce büyük ilgi gösterilmektedir. Büyük bir avluya sahip manastırın avlusunun içinde iki adet kilise, bir adet şapel, sarnıç ve kesişlerin konakladığı odaların yer aldığı manastırda Hristiyanlığın tarihi hakkında önemli detayları gözlemleme şansı elde edeceksiniz. Milas’taki turistik yerler içerisinde en özel yere sahip olan manastırın mistik etkisini iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

# Eğer yolunuz Muğla’ya düşerse daha önceden sizler için hazırladığımız Muğla’da Gezilecek Yerler adlı içeriğimizi kendinize rehber edinebilirsiniz.