Ölüdeniz Hakkında BilgilerÖlüdeniz Hakkında Bilgiler

Ölüdeniz, Muğla
Ölüdeniz, Muğla

Ölüdeniz Konaklama

Ölüdeniz’de nerede konaklanılır sorusunun cevabı, bölgenin uzun yıllarda turist çekmesinden dolayı her bütçeye uygun seçeneklerle doludur. Fethiye Merkez, Ölüdeniz, Hisarönü gibi yerlerde 5 yıldızlı otellerden butik otellere ve pansiyonlara kadar birçok çeşit mevcuttur. Ayrıca yine bu yerlerde ya da yakın diğer bölgelerde doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyen maceraperestlerin tercih edebileceği kamp alanları da vardır. Çam ağaçları altında kuşların sesinin dinleyerek vakit geçirmek isteyen turistlerin tercih edileceği yerlerden bazıları şunlardır:
•Ölüdeniz Doğa Kamp,
•Fethiye Kamp,
•Ölüdeniz Beach Camping,
•Kelebekler Vadisi Kamp Alanı,

Doğa tutkunları, bunların yanı sıra kendine özgü imkanları ve özellikleriyle öne çıkan diğer kamp alanları hakkında bol yorumlu bilgileri internet araştırması yaparak kolayca bulabilirler. Bu sayede en çok keyif alacakları konaklama olanığını tercih ederek güzel bir tatilin ilk adımını atabilirler.

Ölüdeniz’de Ne Yapılır

Ölüdeniz Paraşüt, Muğla
Ölüdeniz Paraşüt, Muğla

Ölüdeniz’de nasıl vakit geçirilir sorusu soran bir turist, alacağı cevapların arasından seçim yapmak için çokca zamana ihtiyaç duyacaktır çünkü bölge aktivite çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir.

Güne Likya Yolun’nda bir sabah yürüyüşle başlayabilir. Turistler, bu sayede, binlerce yıldır neden insaların bu yeşiller içindeki güzergahı yürümek için tercih ettiğini anlayabilir, onlar gibi hissedebilirler. Günün ilerleyen saaatlerinde sıcağın etkisini arttırmasına karşı alınabilecek en güzel önlemse Ölüdeniz Lagünü’nü ve Plajı’nı veya Belcekız Plajı’nı ziyaret etmektir. Masmavi suların derinliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçilerse dalış, kano gibi su sporları yapabilirler. En çok tercih edilen diğer aktivitelerse şu şekilde sıralanabilir:
•Yamaç paraşütü yapmak,
•Tekne turlarıyla uzak koyları keşfetmek,
•Ölüdeniz Milli Parkı’nda yürüyüş yapmak,
•Trekking yapmak,

Yamaç paraşütü yapmak için Babadağ’a çıkmaya üşenen, tekne uzak koyları merak etmeyen ziyaretçiler Ölüdeniz kıyılarında ormandan gelen serinliğin altında dinlenerek günü tamamlayabilirler.

Ölüdeniz Rotaya Nasıl Eklenir

Ölüdeniz, Fethiye
Ölüdeniz, Fethiye

Ölüdenizli güzergahlar, özellikle tatilini Akdeniz kıyılarında veya Ege’nin güney yakalarında geçirip en az birkaç yeri ziyaret etmek isteyenlerin tercihlerinin başında geliyor. Nedeni ise oldukça basit, Antalya’nın ve Muğla’nın tam arasında kalan bölge sahil yolundan tatillerine devam etmek isteyenler için harika bir durak noktası oluyor.

Antalya Kaş ziyareti sonrası Ege’ye yönelen ziyretçiler kısa bir araba yolculuğuyla Ölüdeniz’e ulaşabilirken yol üzerinde bulunan Patara Plajı, Saklıkent Kanyonu gibi enfes manzaraların olduğu doğal güzellikleri ziyaret etme fırsatı elde ediyor.

Tatillerine Ege taraflarında başlayıp Akdenize yönelen ziyaretçiler de Ölüdeniz’de mola verip hem doğal hem de tarihi güzelliklerin tadını çıkarabilirler. Dalaman’a yaklaşık 40 km mesafede olmasıyla da Dalaman Havalimanı’ndan uçuşu olan turistlerin Ölüdeniz’i ziyaret etme fırsatları varsa bunu kaçırmamaları gerekir.

Ölüdeniz Tarihi Yerler

Ölüdeniz çevresindeki tarihi yerler birçok insan tarafından göz ardı edilmektedir. Evet, sahip olduğu doğal güzellikler benzersiz ancak çevresinde değerli tarihi kalıntılar da mevcuttur. Örneğin, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam eden Likya Yolu yürüyüş yapmaktan zevk alanlar için unutulmaz manzaralar ve tarihi kalıntılar sunmaktadır. Hayalet köy olarak da adlandırılan Kayaköy de ziyaret edilebilir. Tarih boyunca Likyalılara, Rumlara ve Türklere ev sahipliği yapmışken neredeyse 100 yıl önce tamamen terk edilmiş ve taş duvarları evleriyle gelen turistlerin fotoğraf karelerini süslemeye başlamış. Bir diğer seçenek ise Kaş’a oldukça yakın Patara Antik Kenti’dir.

Ölüdeniz’e Ne Zaman Gidilir

Ölüdeniz, Fethiye
Ölüdeniz, Fethiye

Ölüdeniz iklim olarak klasik bir Akdeniz kıyı şehrini andırır, hava genellikle sıcak ve ılımandır. Ancak yaz aylarındaki sıcaklığı dikka edilmelidir çünkü Ağustos ayı gibi kuraklığın tavan yaptığı dönemlerde hava sıcaklığı 40 dereceyi aşabilir. Aralık, Ocak gibi aylarda yağış miktarı oldukça artmaktadır. Bu yüzden ilkbaharın sonu yaz aylarının başı gibi dönemler Ölüdeniz ziyareti için en keyifli zamanlardır.

Ölüdeniz Efsaneleri

Ölüdeniz
Ölüdeniz

#1 Dalgasız denizi ve bembeyaz kumları ile ilgi gören Ölüdeniz’in Efsanesi olduğunu biliyor muydunuz? Geçimini balık tutarak kazanan bir baba ile oğlunun hikayesi. Fırtınalı bir günde baba ve oğlu balığa çıkmak zorundadır.

Fırtına şiddetini artırır ve oğlu babasına ileride bir koy olduğunu söyler ancak babası ona inanmaz. Oğlu direnince itişirler ve oğlu denize düşer. Suların arasında kaybolan oğlunun üzüntüsünden baba’da kendi öldürür. Efsaneye göre Ölüdeniz kıyılarından insan başına benzer bir kaya olduğu söylenir ve bu kayanın ölen evladın taşlanmış başı olduğu bilinir.

#2 Diğer bir efsane ise Gemiciler bu koya dinlenmek ve su ikmali için uğrarlarmış. Bir gün gemici ve oğlu su almak için koya yanaştı. Su kabını doldururken bir kız görür ve beğenir. Kız’da onu beğenmiştir. Yıllarca birbirlerini görmek adına oğlan suyu bu koydan almış. Bir gün büyük bir fırtına çıkar ve oğlan babasına koya yanaşmasını söyler. Baba oğlunun gönül durumunun farkındadır ve oğlunun gemiyi parçalatmak ve koyda kalmak istediğini düşünür. Gemide hır çıkar ve oğlunu denize atar. Oğlanın ölümünün ardından kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız’da kendini kayalardan aşağıya atar ve ölür. O günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, Oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
8 TL Ziyaret Saatleri
24 saat Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam bilet 8 TL
Öğrenci 3 TL
Motosiklet 7 TL
Otomobil 25 TL
Minibüs 45 TL
Mini Otobüs 150 TL
Büyük Otobüs 210 TL

Ölüdeniz Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Fethiye Ölüdeniz’e giriş için ücret talep edilmektedir. Plaja 2020 yılı giriş fiyatları yetişkinler için 8 TL, öğrenciler için 3 TL‘dir. Otomobiller için otopark ücreti ise 25 TL‘dir. Otopark ücreti araç tipine göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat listesine yukarıdaki tablodan görebilirsiniz.

Ölüdeniz şezlong ve şemsiye ücretleri

Ölüdeniz plajı giriş ücretine dahil olmayan şemsiye ve şezlong ücretleri şu şekildedir;
•Şemsiye: 15 TL
•Şezlong: 15 TL

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Ölüdeniz Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. Fethiye’den yaklaşık 16 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınız ile gelmek isterseniz öncelikle Fethiye gelmeniz gerekiyor. Aşağıya bıraktığım konum linkinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Dolmuşla gelmek isteyenler Fethiye otogarından düzenli bölgeye hareket eden minibüslere binebilirler.
•Adres: Ölüdeniz Tabiat Parkı Plajı, Fethiye / Muğla
•Konum bilgileri için tıklayın.

# Eğer yolunuz bu bölgeye düşerse 10 kilometre uzaklık mesafesinde yer alan Kelebekler vadisi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Hazır gelmişim başka nereler var derseniz Fethiye’de gezilecek yerler listemiz tam size göre.