Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Ortalama 3000 hektarlık bir alana sahip olan Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğini taşımaktadır. 1994 yılında Tabiat park olarak ilan edilen bu park bünyesinde yüzlerce bitki çeşitlerine ve yabani hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Yabani hayvanlar arasında; Yaban domuzu, Kızıl geyik, Çakal, Tikli, Karaca, Sincap, Gelincik, Şahin, Doğan, Baykuş gibi bir çok çeşit görebilirsiniz.

Bitki çeşitleri olarak; Kayın, İhlamur, Karaağaç, Karaçam, Kızılçam, Meşe ağaçları ve pek çok Gürgen çeşitlerine rastlamanız mümkündür.

Polonezköy Tabiat Parkı Tarihi

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Polonya ayaklanması sonucu bağımsızlığını kaybeden Polonya, ülkeden büyük göçler vermeye başlıyor. Ayaklanmada başarısız olan bazı liderler Osmanlı Devletine sığınır. Savaştan sonra Sultan Abdülmecit tarafından şimdiki Polonezköy’un bulunduğu yere yerleşim izni veriliyor.

O zamanlar adının Adamköy olduğu bu köy, 1923 yılında mültecilere verilen vatandaşlık hakkı sebebiyle Polonezköy olarak değiştirildi. Günümüzde halen 85’e yakın Polonyalı vatandaşın 160 yıla yakın zamandır kendi dillerini ve atalarının geleneklerini koruyup yaşatmaya devam etmektedir.

Polonezköy Tabiat Parkı Aktiviteleri

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde günübirlik piknik yapabileceğiniz alanlar ve çadırlı kamp alanları yer alıyor. Bu alan içerisinde doğa yürüyüşü, koşu ve bisiklet turları da yapabilirsiniz. Yaklaşık 5 kilometrelik bir yürüyüş parkuru ve seyir kuleleri yer alıyor.

Bunların dışında Polonezköy’de kahvaltı yapabileceğiniz yada konaklama yapabileceğiniz pek çok pansiyon ve otel hizmetleri de yer alıyor.

1. Yürüyüş Parkuru

5 kilometre uzunluğunda olan Polonezköy Tabiat Parkı yürüyüş parkuru, yılın her mevsimi yürüyüş ve koşularınızı gerçekleştirmeniz için tasarlanmış. “U” şeklinde olduğundan yürüyüşleriniz için geri dönmenize gerek kalmıyor. Yürüyüşünüz tamamlandığında başlangıç noktasına geri dönüyorsunuz. Yürüyüş ve koşu süresince sizlere Çam ve Meşe ağaçları gibi pek çok çeşit ağaç türü eşlik ediyor.

2. Bisiklet Turu

Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkurudur. Ayrıca, Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda da parkur olarak yer almaktadır. Polonezköy BMX parkurunda bisiklet sevenlerle eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bisiklet kiralama ücretleri işletmelere ve mevsimsel yoğunluk ve talebe göre değişkenlik göstermektedir.

3. Piknik Alanları ve Mekanları

Polonezpark Piknik Alanı
Polonezpark Piknik Alanı

1. Polonezpark Piknik Alanı Polonezköy’ün çıkış kısmında yer alan Polonezpark, Mangal ve piknik yapmanız için ideal yerlerden birisi. İster yer bezinizle bir yere kurulun, isterseniz de size ayrılmış özel çardakta yerinizi tutun. İşletme bünyesinde Serpme kahvaltı, Hamak ve Semaver hizmeti yanında çocuklarınızın eğleneceği çocuk parkları yer alıyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirebilirsiniz.
•Serpme Kahvaltı: 50 TL
•1 kg tavuk: 75 TL
•1 kg et: 120 TL – 170 TL arasında değişiyor.
•Adres ve konum bilgileri için tıklayın.
•İletişim: 0552 555 66 77

2. Stella Polonezköy Yarım asırdır hizmet veren bu işletme de mangal ve piknik yapma olanağı sunuyor. Özellikle hafta sonları oldukça yoğun durumdadır. Gitmeden önce yer ayırtabilir hatta konaklama bile yapabilirsiniz.
•Serpme Kahvaltı: 40TL – 50 TL arası değişiyor.
•Et ve Tavuk: 50 TL – 150 TL arasında değişiyor.
•Adres ve konum bilgileri için tıklayın.
•İletişim: 0216 432 32 32

3. Leonardo Polonezköy Kahvaltı ve brunch ile birlikte Türk, Fransız, Alman ve Slav mutfağından lezzetler de sunan Leonardo, hem kahvaltılarınızı hem diğer öğünleri havuza karşı yiyebileceğiniz, oldukça şık bir işletme. Çocuklar için mini futbol kalesi, badminton, orman evi, salıncak ve kaydırak gibi oyun alanlarıda yer alıyor.

•Serpme Kahvaltı: 65 TL
•Adres ve konum bilgileri için tıklayın.
•İletişim: 0216 432 30 82

Cumhuriyet Park Piknik Alanı
Cumhuriyet Park Piknik Alanı

4. Cumhuriyet Park Piknik Alanı Polonezköy’ün en büyük piknik alanlarından biridir. Oldukça geniş bir araziye olan piknik alanı oldukça temiz ve düzenlidir. Bu alan Mangal için oldukça uygundur. İster kendiniz tedarik edebilir, yahut buradan da alabilirsiniz. Mangal malzemelerinizi buradan satın aldığınızda çardaklar için ücret ödemezsiniz.
•Et ürünleri: 110 TL – 180 TL arasında değişiyor.
•Tavuk ürünleri: 75 TL
•Adres ve konum bilgileri için tıklayın.
•İletişim: 0216 434 80 00

4. Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Polonezköy Konaklama
Polonezköy Konaklama

Polonezköy Tabiat Parkı’nı günübirlik gezebileceğiniz gibi konaklama içinde bir çok alternatif sağlamaktadır. Bunlardan en basit ve çokça tercih edileni çadır kampı kurmaktır. Park içerisinde halkın sınırlarına dikkat ettiğiniz sürece her yerde çadır kurabilirsiniz.

Eğer ben çadırla uğraşamam ve gece dışarıda uyuyamam derseniz butik otellerde ve pansiyonlarda konaklamanız mümkün. Gecelik ortalama 100 – 150 TL gibi bir fiyatta kalacak bir yer bulabilirsiniz. Ancak işinizi sağlama alıp erkenden rezerve etmenizde fayda var.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Polonezköy’e izinli olduğunuz bir gün ailenizle kahvaltı veya mangal yapmak için gelip karnınızı bir güzel doyurdunuz. Sıra geldi yediklerinizi eritmeye. Çevrede yürüyüş parkurları dışında uğramanız gereken tarihi bir kaç önemli nokta bulunuyor.

1. Zosia Teyzenin Anı Evi

Zofia Rizi Anı Evi, Polonezköy
Zofia Rizi Anı Evi, Polonezköy

Polonezköy’ün en eski yerleşimden biri olan Zofia Rizi Anı evi, Polonya ayaklanmasında kaçarak İstanbul’a gelen Wincenty Rizi tarafından 1882 yılında inşa edilmiştir. Bu ev günümüzde içerisinde Rizi ailesinden geri kalan fotoğraflar ve dokümanları sergiliyor.
•Ziyaret Saatleri: 11:00 – 16:00 saatleri arasında
•Giriş Ücreti: 3 TL
•Konum bilgileri için tıklayın.

2. Polonezköy Kültür Evi

Yıl içerisinde pek çok çok kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan Polonezköy Kültür Evi, Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Polonya kültüre ve sergileri ile ülke hakkında birçok bilgi edine bileceğiniz bu ev ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi görüyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.
•Giriş Ücreti: Ücretsiz
•Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00 saatleri arasında

3. Ağaç Heykel Sergisi

Ağaç Heykel Sergisi
Ağaç Heykel Sergisi

Polonezköy’ün giriş bölümünde, Kültür evinin hemen önünde sergileniyor. Ağaç oyma sanatının en güzel hali ve fantastik yapılarının sergilenen bu oyma ağaçlar oldukça ilgi görüyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.

4. Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Czestochova Meryem Ana Kilisesi 1914 yıllarında inşa edilmiştir. Günümüze kadar geçirdiği deprem sarsıntılarından ötürü ağır hasarlar almıştı. Sağlam bir restorasyon sonrası daha dayanaklı hale getirilmiştir. Polonezköy’de gezilecek en önemli gezi noktalarından biridir.
•Giriş Ücreti: Ücretsiz
•Konum bilgileri için tıklayın.

5. Cam Sanat Merkezi

Cam Sanat Atölyesi
Cam Sanat Atölyesi

Yaklaşık 20 yıldır cam yelpazesinde tüm ürünleri imal eden Polonezköy Cam Boncuk Merkezi, cam sektöründeki başlıca ürünleri ve aksesuarların üretimini kendi bünyesinde yapmaya başladı. Çocuklar içinde özel çalışmalar yürüten Cam Sanat Merkezi birinden güzel çalışmalarıyla müşterilerine muazzam ürünler sergiliyor.
•Konum bilgileri için tıklayın.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
5 TL Ziyaret Saatleri
07:00 – 00:00 Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam Bilet 5 TL
Öğrenci / İndirimli 2,5 TL
Bisiklet 5 TL
Motosiklet 10 TL
Otomobil 15 TL
Minibüs 45 TL
Midibüs 75 TL
Otobüs 135 TL

Polonezköy Tabiat Parkı 2020 Giriş Ücretleri

Polonezköy Tabiat Parkı’na bildiğimiz kadarıyla girişler ücretsizdi. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müdürlüğü‘nün 2019 yılında yeni uygulamasına göre girişler artık ücretli olacak gibi görünüyor. Polonezköy Tabiat Parkı’na 2020 yılı giriş ücretleri yetişkinler için 5 TL, Otomobiller için 15 TL, Otobüsler için 135 TL‘dir.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Haftanın yedi günü açık olan Polonezköy Tabiat Parkı’na gün içerisinde 07:00 – 00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Polonezköy İstanbul’un anadolu yakasında yer alan Beykoz ilçesinde yer alan bir köydür. Anadolu yakasından gelecek olanlar Kavacık yolunu takip etmelidir. 2-3 kilometre boyunca ilerledikten sonra Polonezköy tabelalarını göreceklerdir.

Avrupa yakasından gitmek isteyenler Fatih Sultan Mehmet köprüsünü geçer geçmez karşınıza Kavacık tabelasını görecektir. Sağdan ayrılan yolu devam edince Kavacık yolunu devam etmeliler. Daha sonra yine Polonezköy tabelalarını görüp o yönde devam etmeliler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 137 numaralı Kavacık – Beykoz veya 138 numaralı Ümraniye Beykoz otobüslerine binebilirler. Bu hat üzerindeki son durağınız Cumhuriyet köyü oluyor. Ancak buraya Polonezköy yaklaşık 5 kilometre uzaklık mesafesindedir.
•Adres: Polonezköy / Beykoz / İstanbul
•Konum bilgileri için tıklayın.

# Civarda Gezilecek Yerler

Beykoz’da uğrayabileceğiniz diğer gezi noktaları;
•Anadolu Hisarı / Yoros Kalesi
•Hıdiv Kasrı
•Fatih Korusu
•Hz. Yuşa Türbesi

# Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse sizler için hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler listemizi inceleyerek gezilecek yerler listenizi genişletebilirsiniz.

 Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor 

Polonezköy Kiraz Festivali neden yapılmıyor? 

Polonezköy Tabiat Parkı’na ne zaman gidilir? 