ROMANYA’DA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Romanya o kadar çok gezilecek noktaya sahip ve farklı özelliklerle karşınıza çıkacaktır ki sizler için hazırladığımız listede gezmek istediğiniz noktaları kolayca seçebileceksiniz.

Balkan turları birçok farklı ülkeyle karşınıza çıkacak ve içinde yer alan Romanya turu sayesinde çok farklı bir yaşam şeklinin, tarihi güzelliklerin kapısını aralamış olacaksınız. Bildiğiniz üzere Romanya Balkan Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Avrupa’nın aksine tamamen farklı özellikleri ve zıtlıkları ile bilinen coğrafya içerisinde kayak yapmak isteyenler dağların gezginlere sunduğu nimetlerden yararlanırken tarihi dokunun bozulmadığı sokaklarda gezmek isteyenlerde eski kasabaların arasında gezmekten kendini alamayacaktır.

Eğer liste yapmadan yola çıkarsanız zaman kaybederek kısıtlı zamanınızı faydalı bir şekilde kullanamamış olacaksınız. O nedenle de mutlaka listemize göz atmalı ve sonucunda kendi gezi rehberinizi oluşturarak muhteşem bir tura başlamalısınız!

  • Sighişoara

Transilvalya bölgesinde yer alan Sihgişoara, Romanya turu dendiği zaman ziyaret edilecek şehirlerin başında gelmektedir. Macar Kralı tarafından sınır savunması adına kurulmuş olan şehir günümüzde kale ve Pazar yerleriyle ünlenmiş bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Kale içerisinde temmuz aylarında Ortaçağ Festivali yapılmakta olup kent içerisinde görülmesi gereken en önemli mimari eserdir.

  • Sibiu

Romanya’nın Erdel bölgesi olarak adlandırılan yerde bulunan Sibiu şehri tarihi bakımdan 12. Yüzyıla uzanan köklü geçmişiyle turistlerin karşısına çıkmakta olup her yıl oldukça fantastik karakterlerle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu fantastik karakterlerin sebebiyse diğer vampirler ve Drakula efsanesinin Sibiu şehriyle olan bağlantısından kaynaklanmaktadır. Görülmesi gereken en önemli yer ise Brukenthal Sarayı’dır. Saray dünya çapındaki en eski müzeleri içerisinde barındırdığı gibi mimarı kusursuzluğuyla da Romanya turu kapsamında ihtişamla tarihi buluşturacağınız noktalar arasında yer alacaktır.

  • Braşov

Romanya’nın merkez sayılabilecek noktasında yer alan Braşov, modern yaşam ve kültürün karışımını eski dünya kültürünün renklerine başarıyla adapte etmiş bir şehirdir. Karpat Dağlarının çevrelediği şehirde bir çok buz pateni tesisi bulunmaktadır. Buz pateninin dışında kayak merkezleriyle de ünlenen bölgede eski zamanlardan kalma Gotik tarzdaki Siyah Kilisede hem hikayesi hem de görünümüyle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında olmalıdır. Bunlara ek olarak şehir dar sokaklarıyla da epeyce ünlü olduğu için mutlaka uzun ve keyifli yürüyüşler yapmalısınız.

  • Bukavina

Roman ve Ukrayna arasında adeta paylaşılmış olan şehir içerisinde barındırdığı Boyalı Manastırlarla oldukça mükemmel ve ihtişamlı bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Dış duvarlar çeşitli Hristiyan figürleri, fresklerle süslenmişken genel olarak cehennem, melek, cennet kavramları canlandırılmak istenmiştir. Bugüne kadar orijinalliği ile gelmişleri ise Patrauti, Protoba, Sucevita’dır.

  • Sinaia

Mısır’da bulunan Kutsal Sina Dağı’ndan ismini alan şehir, Peleş Kalesi gibi tarihi güzellikleriyle değerini arttırırken manevi açıdan da incilin ilk kopyasının bulunduğu yer olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sebeple hem kültürel hem manevi olarak Romanya için oldukça önemli bir yere sahip olurken çiçekler ve kuşlar eşliğinde baharın en mükemmel halini yaşayacağınıza da emin olabilirsiniz.

  • Bükreş

Başkent Bükreş, tam anlamıyla zıtlıklar şehridir. Yeni ve eskinin başarılı şekilde sentezlendiği şehirde asırlardır canlılığını koruyan mimari yapılar yer alırken birbirinden harika modern yapılarda göreceksiniz. Görkemli kelimesinin tam olarak hakkını veren Parlamento binası ise Romanya notlarınıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli Orta Çağ kiliselerini de eğer vaktiniz varsa gezmelisiniz.

  • Temeşvar

Romanya’nın batısında yer alan Temeşvar, bir dönem Osmanlı hakimiyetinde olduğu için çoğu bölgesinde izlerini görmek mümkün olmaktadır. Avrupa sınırları içerisinde sokaklarını elektrikli lambalar ile aydınlatan ilk bölge unvanına da sahip olan şehirde dini objeleri ve Ortodoks Katedrallerini mutlaka gezmelisiniz.