Rumeli Feneri Hakkında Kısa Bilgi

Deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte olan Rumeli feneri, savaş gemilerinin İstanbul boğazından Karadeniz tarafına geçmelerini kolaylaştırmak maksadıyla yapılmıştır.

Rumeli Feneri, İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazının Karadeniz ile birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir. Karşısındaki Anadolu Fenerinden 2 deniz mili uzaktadır.

Bu iki feneri birleştiren çizgi İstanbul Limanının kuzey sınırını oluşturmaktadır Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle adlandırılır.

Öncesinde Atatürk Arboretumu‘na gittiğimiz Rumeli gezimiz; İstanbul’un Avrupa yakasının Sarıyer ilçesinde bulunmakta olup Boğazının Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer aldığını bilmenizi isterim.

İtiraf ediyorum İnternetteki görselleri gördüğümde bu kadar çok etkileneceğimi düşünmüyordum. Gerçekten muazzam bir manzarası var ve tarih kokusu hala üzerinde.

Dediğim gibi Eğer yolunuz Avrupa yakasına düşerse ve Sarıyer istikametine yakınsanız Rumeli fenerine muhakkak gelin. Çok mu ahım şahım bir yer değil belki ama Deniz manzarasını ben çok beğendim.

Rumeli Feneri Resimleri

Rumeli Feneri
Rumeli Feneri

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Rumeli Feneri Nerede ve nasıl gidilir ?

Rumeli fenerine ulaşım için servis maalesef yok. Aracınız ile gitmek durumundasınız. Sarıyer Merkeze gelin ve Garipçe köyü istikametine devam edin. Köy ayrımında geldiğinizde tabela zaten feneri işaret eder ve hiç bir yere sapma yapmadan ulaşımı sağlayabilirsiniz.
•Konum bilgileri için tıklayın.

» Aklınıza takılan bir soru olursa yorum bölümüne yazabilir, Eğer İstanbul ve çevresine düşmüşse daha istanbul içerikli kategorimize göz atabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.