SİZİ İSPANYA’YA GÖTÜRECEK KADAR İYİ 10 LEZZET

Birbirinden değişik lezzetleriyle İspanya sofralarına konuk olduk. Etkileyici mutfağıyla İspanya’ya hayran olacaksınız.

İspanya, gezip görülecek şehirleriyle olduğu kadar birbirinden değişik yemekleriyle de merak uyandırıcı ülkelerin başında geliyor. İspanya mutfağına özgü pek çok lezzeti, gittiğiniz hemen her şehirdeki restoranlarda bulabilmeniz mümkündür. Bir ülkeyi anlamanın en iyi yollarından biri de yeme içme kültürüdür. Bu nedenle, leziz bir başlangıç yapmak için İspanya’ya uzanalım ve şehirde karşınıza çıkabilecek harika keşifler yapalım.

  • İlk sırada İspanya‘nın olmazsa olmaz lezzetlerinden biri olan tapas var. Tapası, son zamanlarda ülkemizdeki pek çok restoran ve kafede bulabilmek mümkün. Ancak bu bulunmaz lezzet yine de yerinde gidip keşfedilmesi gereken lezzetler arasındadır. Tapas, aslında bizim mezelerimize karşılık geliyor. Birbirinden farklı pek çok çeşidi bulunan tapasın, İspanya‘da sıkça tercih edilen versiyonu ise Patatas Bravas‘tır. Acı sos ya da özel olarak hazırlanmış mayonez, zeytinyağı ve sarımsak karışımı bir sos ile servis edilen Patatas Bravas  favoriniz olabilir.
  • Belki sıkça adını duyduğunuz ancak henüz tadına bakmadığınız bir çorba var sırada: Gazpacho. Aslında kısaca soğuk domates çorbası diyebileceğimiz bu çorbanın tarihi epey eskilere dayanıyor. Endülüs döneminden günümüze kadar ulaşan Gazpacho‘nun en güzelini, İspanya‘nın Sevilla ve Cordoba şehirlerinde deneyebilirsiniz. Gazpacho, pek çok restoranda bardakta ya da kasede olmak üzere iki şekilde de servis edilmektedir. Seçim sizin!
  • İspanya sabahında sizi kahvaltıda bekleyen bu süprizin adı ise Tortilla de Patatas! Sıkça kullanılan adıyla ise İspanyol Omleti. İspanya‘da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi bu omletin oldukça doyurucu ve lezzin olduğunu hemen söyleyelim. Çoğu restoranda soğuk olarak servis edilen omletin içine isteğe bağlı olarak soğan gibi pek çok farklı malzeme ekletebilirsiniz. Provecho!
  • Sırada İspanya‘nın dünya çapında ünlü bir yemeği var: Paella! Bu yemek, İspanya‘nın Valencia kentiyle adeta özdeşleşmiştir. Sebzeli, deniz ürünleriyle dolu ya da tavuklu pek çok çeşidini bulabileceğiniz paellanın en yaygın tüketilen çeşidi ise salyangozlu olandır.
  • Şimdi de sırada tatlılar var. İspanyollara özgü tatlardan biri olan ve çikolatayla birlikte servis edilen churros sizi büyüleyebilir. Dışı toz şekerle kaplı bir hamur tatlısı olan churroslar, sıcak halde servis edilir ve muhteşem bir lezzete sahiptirler. Yemek sonrası mutlaka denemelisiniz.
  • İçeceklere gelecek olursak. İspanyollara özgü harika bir kokteyl olan Tinto de Verano, hem İspanyolların hem de ülkeye gelen turistlerin sıklıkla tercih ettikleri bir içki. İçinde soda, limon, kırmızı şarap ve armut suyu bulunuyor ve özellikle yaz aylarında sıkça tercih edilen içecekler arasında. Mutlaka denemelisiniz.
  • Jamon yani jambon da İspanya‘da sıkça karşınıza çıkacak olan lezzetlerdendir. Sokak aralarından lüks restoranlara kadar pek çok sofrada görülebilecek bu lezzeti özellikle roka, sarımsak ve domatesle birlikte denemelisiniz.
  • Sırada yapımı son derece basit olan Pan Con Tomate adlı bir atıştırmalık var. Kızartılmış ekmek üzerine sürülen tereyağı, sarımsak ve domates püresine verilen bu isim, İspanyol sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sıkça kahvaltılarda da görülebileceğiniz bu atıştırmalığı günün her saatinde tüketebilirsiniz.
  • Elbette balık! İspanya mutfağının en güzel yemeklerinden biri olan Pescaito Frito, derin bir yağda kızartılan balığın dışı kıtır bir şekilde soğuk servis edilmesine verilen isimdir. Pescaito Frito oldukça hafif bir yemek olduğu için sıkça tercih edilmektedir.
  • Geldik sona. Son satırları İspanya mutfağının en güzel tatlarından birine ayırdım. Bu isim Arroz con Leche! Tıpkı bizim sütlacımız gibi pirinçle hazırlanan bir puding olan Leche, İspanyolların vazgeçilmez tatlılarından biridir. Yemeğinizin bitiminde bu leziz tatlıyı denemeden İspanya‘dan ayrılmayın!

İspanya mutfağının kalbinde yer alan lezzetleri,benzersiz bir yolculukla keşfetme zamanı! Yurtdışı Turları‘nın vazgeçilmez rotalarından biri olan İspanya, birbirinden farklı lezzetleriyle sizleri bekliyor. Avrupa Turları kapsamında Barcelona Turu başta olmak üzere İspanya‘yı keşfetmeye hazır olun! İspanya Turu fırsatları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sevgiler!