Sülüklü Göl Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Bolu
Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Bolu

Bolu ilimizin Mudurnu ilçesi sınırlarında yer alan Sülüklü göl, adını zamanında gölde yaşayan sülüklerden alıyor. Göl içerisinde bir çok canlı yaşamaktadır. Özellikle Kızılkanat, Gökkuşağı alabalığı ve Abant Alabalıklarına rastlamanız mümkündür.

Şiddetli bir heyelan sonucunda oluşan Sülüklü gölde halen ağaç kalıntılarını görebilirsiniz. Bu sebeptendir ki muazzam bir görüntüye sahip. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ağaçların su üzerine yansıması sebebiyle bölge ziyaret için çok fazla ilgi görüyor.

Bölgenin doğallığı bozulmasın diye imara kapalı. Herhangi bir kulübe veya işletme görmeniz mümkün değildir. Bölge daha çok konaklama isteyenlere kamp imkanı sağlıyor. Ülkenin her yerinden kamp kurmak için gelenler oluyor.

Bölge sarıçam ve köknar ağaçları ile çevrilmiş durumda olup yaban domuzu, boz ayı, tikli ve ceylan gibi bir çok yabani hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Sülüklü Göl Kamp Alanı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Kamp Alanı
Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Kamp Alanı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı kamp yapmak için oldukça ideal bölgelerden biridir. Ancak her kamp alanı gibi buranında bazı zorlukları var elbette. Mesela Elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Şebeke gücü konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca gölde yaşayan su kurbağalarının gece çıkarttığı sesler yüzünden uykuya dalmanız biraz zorlaşabilir. Erzak ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz şart. Az evvelde söylediğimiz gibi bölgede alışveriş yapabileceğiniz bir işletme bulunmuyor. Konaklama konusunda da durum aynı. Konaklama yapabileceğiniz bir tesis bulunmadığından şuan için tek seçeneğiniz kamp çadırı kurmak.
• 1 ünite Çadır (günlük): 25 TL
•1 ünite Karavan (günlük) 34 TL

Günübirlik Turlar

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, bölgede iyi bilindiği gibi ülkenin dürt bir yanından da gezip görmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden günübirlik tur hizmeti veren firmalar mevcut. Sabah 08:00 gibi bölgeye gitmek için hareket ediliyor ve akşam 21:00 gibi dönüş yapılıyor. Eğer sizde bu hizmetlerden yararlanıp Sülüklü Gölü günübirlik gezip görmek isterseniz bu hizmeti veren firmalardan herhangi biriyle irtibata geçebilirsiniz.

Sülüklü Gölde Neler Yapılır

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Mudurnu
Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Mudurnu

Sülüklü Kamp kurma haricinde yapabileceğiniz bazı etkinlerde bulunuyor. Mesela Milli park içerisinde yer alan yürüyüş parkuru sayesinde uzun bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Böylece bölgeyi daha iyi keşfetmiş olursunuz. Ayrıca doğa sporlarını seviyorsanız Bisiklet turları düzenleyebilirsiniz. Eğer fotoğraf çekme tutkunuz varsa özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında ağaç yapraklarının bizlere sunduğu renk cümbüşünden yararlanıp muazzam kareler yakalayabilirsiniz.

 Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri

Giriş Ücreti
4 TL Ziyaret Saatleri
Günün her saati Kapalı Günler
Her gün açık

Giriş Tarifesi

Giriş Ücreti

Tam Bilet 4 TL
Öğrenci / İndirimli 2 TL
Bisiklet 4 TL
Motorsiklet 6 TL
Otomobil / Kamyonet 12 TL
Minibüs 36 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 108 TL

Sülüklü Göl Tabiat Parkı 2020 Giriş Ücretleri

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Sülüklü Göl Tabiat parkına girişler ücretlidir. 2020 yılı için yetişkinler için giriş ücreti 4 TL olarak belirlenmiştir. Motosikletler için 6 TL olup, otomobiller için 12 TL‘dir.

 Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri

Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz!
(Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Bolu‘nun Mudurnu ilçesinde yer alan Tavşansuyu köyünde yer alıyor. Bölgeye ulaşım için eğer günübirlik tur hizmeti almıyorsanız en ideal yol şahsi aracınızla gitmektir. Büyükşehirlere uzaklık mesafeleri şu şekildedir;

Bolu Merkez – Sülüklü Göl Tabiat Parkı arası yaklaşık 95 kilometredir ve 2 saat sürüyor.
İstanbul – Sülüklü Göl Tabiat Parkı arası yaklaşık 210 kilometredir ve 3,5 saat sürüyor.
İzmir – Sülüklü Göl Tabiat Parkı arası yaklaşık 560 kilometredir ve 6 saat sürüyor.
Ankara – Sülüklü Göl Tabiat Parkı arası yaklaşık 270 kilometredir ve 4 saat sürüyor.
•Adres: Tavşansuyu Köyü, Mudurnu / Bolu
•Konum bilgileri için tıklayın.

Öneri: Eğer birgün yolunuz Bolu’ya düşerse Bolu’da gezilecek yerler listemizde yer alan Abant Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı‘nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor 

Sülüklü Göl’e girmek yasak mı? 

Sülüklü Göl’de Avlanmak Yasak mı? 